The isolation and identification of sesquiterpence lactone constituents of the plants Centaurea Cherolopha wagenitz and Centaurea cuneifolia sm.
Centaurea Cheirolopha wagenitz ve Centaurea cheirolopha sm. bitkilerinin seskiterpen lakton bileşenlerinin ayrılması ve yapılarının aydınlatılması
  1. Tez No: 76543
  2. Yazar: İZLEM YETÜT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BELKIS HALFON
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışmanın amacı Centaurea cheirolopha Wagenitz ve Centaurea cuneifolia Sm. bitkilerinin fizyolojik aktivite gösterebilecek terpenik bileşiklerini ayırmak, saflaştırmak ve kimyasal yapılarını aydınlatmaktır. Bundan önceki çalışmalar Centaurea türlerinin terpenik bileşiklerin yanısıra flavonoit ve diğer doğal bileşikleri de içerdiğini ortaya koymuştur. Bu çalışmada Centaurea cuneifolia Sm. bitkisinden iki seskiterpen lakton elde edilmiştir. Bunların yapıları İR ve NMR spektroskopisi yöntemleri ile Dehydromelitensin ve Dehydromelitensin'in 8a-(3,4-dihidroksi-2-metilen bütanoik asit) esteri olarak belirlenmiştir. Centaurea cheirolopha Wagenitz bitkisinden ise dört seskiterpen lakton elde edilmiştir. Bunlar Aguarin B, Cynaropicrin, Zaluzanin-C'nin 8a-(2,3-dihidroksi-2-metil propanoik asit) esteri ve Centaurea türleri içinde ilk defa bulunan 15-deschloro-15- hidroksiklorojanerindir. Bu seskiterpen laktonun yapısı İR, NMR ve Kütle Spektoskopik yöntemlerin yanısıra 13C NMR (APT) spektrumu yardımıyla saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is the isolation and identification of the physiologically active terpenic constituents of the plants Centaurea cuneifolia Sm. (Compositae) and Centaurea cheirolopha Wagenitz (Compositae). Former studies with Centaurea species have resulted in the identification of terpenoids as well as flavonoids and other natural compounds. Centaurea cuneifolia Sm. yielded two sesquiterpene lactones which have been identified on the basis of Infra Red and Nuclear Magnetic Resonance Spectra. The two sesquiterpene lactones identified are Dihydromelitensin and 8a-(3,4-dihydroxy-2- methylene butanoic acid) ester of Dihydromelitensin. Centaurea cheirolopha Wagenitz yielded four sesquiterpene lactones. Infra Red, Nuclear Magnetic Resonance, and Mass Spectra have been used in the identification of the four sesquiterpene lactones, namely Aguarin B, Cynaropicrin, 8a-(2,3-dihydroxy-2-methyl propanoic acid) ester of Zaluzanin-C and 15-deschloro-15-hydroxychlorojanerin. Eventhough 15-deschloro-15-hydroxychlorojanerin has been formerly isolated from other plant species, this is the first study where it has been isolated from Centaurea species. The structure of this sesquiterpene lactone has been identified on the basis of 13C NMR (Attached Proton Test- APT) in addition to the previous spectroscopic methods.