Muhyiddin Yavsî İskilibî'nin hayatı, eserleri ve tasavvufî görüşleri
Muhyiddin Yavsî İskilibî, his life, works and mystical views
- Tez No: 765444
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA AŞKAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tasavvuf Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 507
Özet
Yapmış olduğumuz bu çalışma ile Şeyh Muhyiddin Yavsî'nin tasavvuf tarihindeki yeri ve önemini ortaya koymak amaçlanmıştır. Tez giriş ve üç bölümden oluşmaktadır. Giriş kısmında tezin önemi ve amacı açıklanmış, kullanılan kaynaklar değerlendirilmiş ve Muhyiddin Yavsî'nin yaşadığı XV. ve XVI. yy.'da Osmanlı Devletinin siyasî, sosyal, ekonomik, ilimî, kültürel, dinî ve tasavvufi durumu ele alınmıştır. Birinci bölümde Muhyiddin Yavsî'nin, hayatı ve eserleri, hakkında bilgi verilmiştir. İkinci bölümde Muhyiddin Yavsî'nin tarikatı, dergâhları, halifeleri, keramet ve menkıbelerine yer verilmiştir. Üçüncü Bölümde ise Muhyiddin Yavsî'nin, Risâle fî sülûk-i tarîkati's-sûfîyye adlı eseri ile Bedreddin Simâvî'nin Vâridât isimli eserine yazdığı şerhi bağlamında, tasavvuf anlayışı ortaya koyulmaya çalışılmıştır. Vâridât ve şerhleri hakkında bilgi verilerek özellikle Şeyh Bedreddin'in dile getirdiği tartışmalı konular hakında şarihlerin görüşlerine yer verilmiştir. Daha sonra Muhyiddin Yavsî'nin tevhid, vahdet-i vücûd, nefis, ruh, akıl, kalp, ibadet, tövbe, tasavvuf, zikir, tefekkür, keramet, ahiret, kıyamet, haşir, cennet, cehennem, melek, şeytan, ilim niyet ve ihlas gibi kavramlarla ilgili görüşleri açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
With this study we have done, it is aimed to reveal the place and importance of Sheikh Muhyiddin Yavsī in the history of Sufism. The thesis consists of an introduction and three parts. In the introduction part, the importance and purpose of the thesis are explained, the sources used are evaluated and the XV. and XVI. The political, social, economic, scientific, cultural, religious and mystical situation of the Ottoman Empire in the 19th century was discussed. In the first chapter, information about Muhyiddin Yavsī's life and works is given. In the second part, Muhyiddin Yavsî's sect, dervish lodges, caliphs, miracles and legends are given. In the third part, the understanding of mysticism has been tried to be revealed in the context of Muhyiddin Yavsî's work named Risâle fî sülûk-i tarîkati's-sûfîyye and his commentary on Bedreddin Simâvî's work named Vâridât. By giving information about the Varidat and its annotations, the views of the commentators on the controversial issues especially expressed by Sheikh Bedreddin are given. Later, Muhyiddin Yavsī's tawhid, unity of existence, soul, spirit, mind, heart, worship, repentance, mysticism, dhikr, contemplation, miracle, afterlife, doomsday, resurrection, heaven, hell, angel, devil, knowledge, intention and His views on concepts such as ikhlas are explained.