Investigation of optical properties and stabilities of some phosphor/ organic dye/ combinations in polymeric matrices
Bazı fosfor/organik boya kombinasyonlarının polimerik matrikslerde optik özelliklerinin ve stabilitelerinin araştırılması
- Tez No: 765521
- Danışmanlar: PROF. DR. KADRİYE ERTEKİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Kimya, Mühendislik Bilimleri, Science and Technology, Chemistry, Engineering Sciences
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Analitik Kimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Fosforlar cep telefonlarında, kişisel bilgisayarlarda, LCD ekranlarda, ışık yayan diyot (LED) ve beyaz ışık yayan diyot (WLED) teknolojilerinde hammadde olarak kullanıldığı için ticari olarak önemli kimyasallardır. Bu tez kapsamında, ticari amaçlarla kullanılan Lu3Al5O12:Ce3+ (LuAG:Ce3+), (Y,Gd)3Al5O12:Ce3+ (YAG:Ce3+) ve CaAlSiN3:Eu2+ (CASN:Eu2+) fosforlarının spektral özelliklerini geliştirmek için bilinen yaklaşımlar dışında farklı mekanizmalar araştırılmıştır. Yeşil, sarı ve kırmızı fosforlar, LED uygulamalarında olduğu kadar ekran teknolojilerinde de mevcut olan geniş bir spektral aralığı temsil edecek şekilde seçilmiştir. Tüm fosforlar, polimetil metakrilat (PMMA) matrisinde ince film şeklinde hazırlanmıştır. Işık hasadı yapabilen materyaller olarak da bilinen nano boyutlu ZnO ve CuO, LuAG:Ce3+ ve YAG:Ce3+'ın spektral özelliklerini geliştirmek için kullanılmıştır. Bu süreçte floresans, fosforesans ve uyarılmış hal ömürleri izlenmiş ve umut verici deneysel sonuçlar elde edilmiştir. Türler arasında olası enerji transferlerini gösteren mekanizmalar ortaya çıkarılmıştır. Tezin ikinci bölümünde, fosforlar ile Tris (1,10-fenantrolin) rutenyum (II) hegzaflorofosfat boyası (Ru(phen)3PF6) arasındaki enerji transferi incelenmiştir. LuAG:Ce3+, YAG:Ce3+ ve CASN:Eu2+ ile Ru(phen)3PF6' nın ikili karışımları, iyonik sıvının (IL) varlığında gelecek vadeden sonuçlar sergilemiştir. IL ile desteklenen kompozitlerin 8 ay boyunca uzun süreli foto stabiliteleri araştırılmış ve IL'nin foto-stabilite seviyeleri üzerinde önemli bir etkisi saptanmamıştır.
Özet (Çeviri)
Phosphors are commercially important chemicals because they are used as raw materials in mobile phones, personal computers, LCD screens, light emitting diode (LED) and white light emitting diode (WLED) technologies. In this thesis, commercially available phosphors of Lu3Al5O12:Ce3+ (LuAG:Ce3+), (Y,Gd)3Al5O12:Ce3+ (YAG:Ce3+) and CaAlSiN3:Eu2+ (CASN:Eu2+) were investigated to enhance their spectral properties rather than the known approaches. The green, yellow and red phosphors were chosen to represent a large spectral range available in the screen technologies as well as LED applications. All phosphors were prepared in thin film form in a polymethyl methacrylate (PMMA) matrix. The light harvesting materials of nano-scale ZnO and CuO, have been used to improve the spectral properties of the LuAG:Ce3+ and YAG:Ce3+. In this process, fluorescence, phosphorescence, and excited state lifetimes were monitored and promising experimental results were obtained. Mechanisms indicating possible energy transfers between the species have been revealed. In the second part of the thesis, the energy transfer between phosphors and Tris (1,10-phenanthroline) ruthenium (II) hexafluorophosphate dye (Ru(phen)3PF6) has been investigated. The binary blends of the LuAG:Ce3+, YAG:Ce3+ and CASN:Eu2+ with the Ru(phen)3PF6 exhibited promising results in the presence of the ionic liquid (IL). Long-term photo stabilities of the composites supported with the IL were investigated during 8 months. No significant effect of the IL on photo-stability levels was detected.