Selçuk Üniversitesi Veteriner Fakültesi Hayvan Hastanesi İç Hastalıkları Kliniğine başvuran buzağılarda hastalıkların tespiti, retrospektif araştırma
Determination of diseases in calves who applied to the Selcuk University Faculty of Veterinary Medicine Animal Hospital Internal Di̇seases Cli̇ni̇c, A retrospective study
- Tez No: 765529
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN GÜZELBEKTEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu araştırmada 2016-2020 yılları arasında Selçuk Üniversitesi Veteriner Fakültesi Hayvan Hastanesi İç Hastalıkları kliniğine tedavi amacıyla getirilen buzağılarda teşhis edilen hastalıkların sınıflandırılması ve yıllara göre değişimlerinin analiz edilmesi amaçlanmıştır. Retrospektif olarak gerçekleştirilen bu araştırmanın materyalini Selçuk Üniversitesi Veteriner Fakültesi Hayvan Hastanesi İç Hastalıkları Kliniğine getirilen buzağıların Hasta Kayıt Defterindeki kayıtları oluşturmuştur. Geriye yönelik beş yıllık (2016-2020 yılları arası) kayıtlar incelenmiştir. Öncelikle yıllık gelen toplam hasta buzağı sayıları belirlenmiştir, yıllara göre toplam hasta buzağı sayılarındaki artış veya azalmalar tespit edilmiştir. Hasta buzağılar yaşlarına göre üç gruba ayrılmıştır, 1-30 günlük buzağılar birinci grup, 1-3 aylık (31-90 gün) buzağılar ikinci grup ve 4-6 aylık (91-180 gün) buzağılar ise üçüncü grup olarak değerlendirilmiştir. Daha sonra birinci, ikinci ve üçüncü grup buzağıların beş yıllık karşılaştırmaları yapılmıştır. Gruplarda tanımlayıcı istatistik veriler sunulmuştur, gruplar arası önemliliğin belirlenmesinde X2 testi (Ki-kere testi), spss for windows kullanılmış ve anlamlılık düzeyi p0,05) olduğu belirlenmiştir. Kliniğe gelen toplam 1785 buzağının 1007 tanesinde (%56,41) gastrointestinal sistem hastalıkları, 503 tanesinde (%28,18) solunum sistemi hastalıkları, 89 tanesinde prematüre doğumlar (%4,99), 58 tanesinde vitamin-mineral eksiklikleri (%3,25), 55 tanesine omfalitis (%3,08), 44 tanesinde septisemi (%2,46) ve 29 tanesinde üriner sistem hastalıkları (%1,62) tespit edilmiştir. Bu buzağılardan %72,66'sı 1-30 günlük yaşta, %17,65'i 1-3 aylık yaşta ve %9,69 ise 4-6 aylık yaşta olduğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to categorize the diseases diagnosed in calves brought to Selcuk University Faculty of Veterinary Animal Hospital Internal Medicine Clinic for treatment between“2016-2020”and to analyze their changes according to years. The material of this retrospective study consisted of the records in the Patient Registry of the calves brought to the Internal Medicine Clinic of Selcuk University Faculty of Veterinary Medicine Animal Hospital. Five-year retrospective records (between 2016 and 2020) were examined. First of all, the annual total number and the increase or decrease in the total number of sick calves by years was determined. Sick calves were divided into three groups according to their age, 1-30 days old calves were evaluated as the first group, 1-3 months old (31-90 days) calves as the second group, and 4-6 months (91-180 days) calves as the third group. Then, five-year comparisons of the first, second and third group calves were made. Descriptive statistical data were presented in the groups, the X2 test (Chi-square test), spss for windows were used to determine the significance between the groups, and the significance level was accepted as p0.05). Gastrointestinal system diseases in 1007 (56.41%) of 1785 calves admitted to the clinic, respiratory system diseases in 503 (28.18%), premature births in 89 (4.99%), vitamin-mineral deficiencies in 58 (3%) calves. 25), omphalitis in 55 (3.08%), septicemia in 44 (2.46%) and urinary system diseases in 29 (1.62%) were detected. It was observed that 72.66% of these calves were at the age of 1-30 days, 17.65% at the age of 1-3 months and 9.69% at the age of 4-6 months.