Kedilerde yabancı cisme bağlı obstruksiyonlarda enterotomi hattının, monofilament veya multifilament dikiş materyali ile dikilme sonuçlarının karşılaştırılması
Comparison of the results of suturing the enterotomy line with monofilament or multifilament suture material in foreign body obstructions in cats
  1. Tez No: 909524
  2. Yazar: YASEMİN TANIRLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ARICAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
İntestinal yabancı cisimler kedilerde yaygın görülmektedir. Obstruksiyonun şiddeti, yeri ve süresine göre klinik belirtilerle kendini gösterir. Aniden sürekli kusma, dışkı yapamama veya ishal, hafiften şiddetliye doğru değişen abdominal ağrı, kronik iştahsızlık ve zayıflama veya yabancı cismi yuttuğunu görme şikayeti gibi anamnezin yanında çok hafif veya hiçbir klinik bulgu göstermeyebilirler. Genel olarak, tam obstruksiyon daha dramatik klinik belirtiler ve hızlı kötüleşme ile ilişkilidir, oysa kısmi obstruksiyon daha kronik belirtilerle ilişkilendirilebilir yetersiz sindirim ve emilim bozukluğuna bağlı olabilir. Erken teşhis edilen bağırsak yabancı cisimlerinin tedavisi kolaydır ve eğer varsa iyi bir prognoza sahiptir. Yabancı cismin şekli, bulunduğu konum ve bulunma süresine göre farklı klinik tablo, radyografik ve ultrasonografi görünümü değişebilmektedir. Bu projede, ince bağırsaktan yabancı cisim çıkarılan 20 olgunun enterotomi hattında kullanılan 2 farklı sutür materyalinin (monofilament ve multifilament) postoperatif dönemde abdomende sızıntı varlığının (klinik durumun bozulması göre yapılan laboratuvar, radyografik, ultrasonografik muayeneye göre) araştırılması hedeflenmiştir. Radyografik görüntüler üzerinde ince bağırsak segmentlerindeki dilatasyonun lumbal 2 ve lumbal 5 vertebra oranlarının metrik ölçüm sonuçlarının oluşturulan kontrol grupları ile karşılaştırılarak değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Selçuk Üniversitesi Veteriner Fakültesi, Küçük Hayvan Hastanesine yabancı cisim şüphesi, gastrointestinal ve üriner sistem hastalığı ile getirilen farklı ırk, yaş ve cinsiyetteki 80 kedi değerlendirildi. Olgular dört gruba ayrıldı. Grup I; Bu olgulardan 20 tanesini yabancı cisim anamnezi ile başvuran ve klinik olarak kusma, iştahsızlık, anoreksi vb. şikayet ile getirilen ve klinik muayeneler sonucunda yabancı cisim (lineer veya lineer olmayan) teşhisi konulan ve operasyonla yabancı cisim çıkarılan farklı ırk, yaş ve cinsiyette kediler oluşturdu. Grup II gastrointestinal hastalığı olan, Grup III ise üriner sistem hastalığı, Grup IV sağlıklı olan (gastrointestinal ve üriner sistem hastalığı olmayan) 20'şer adet kontrol grubunu ise farklı cins, yaş ve cinsiyetteki 60 sağlıklı kedi oluşturdu. Ayrıca yabancı cisim çıkarılan (Grup I) kendi arasında rastgele 10'arlı 2 gruba ayrıldı. İlk 10 olgu monofilament grubu olarak, 11 ve 20. olgu arası multifilament grubu olarak ayrıldı. Monofilament grubuna enterotomi hattında 'polidioksanon' sütur materyali, Multifilament grubuna 'poliglikolik asit'sütur materyali enterotomi hattında kullanıldı. Postoperatif dönemde klinik duruma göre yapılan laboratuvar, radyografik ve ultrasonografik muayenede abdomende peritonit/sızıntı varlığı durumu araştırıldı. İç Hastalıkları Anabilimdalı'nın gastrointestinal ve üriner sistem hastalığı teşhisi koyduğu olgular ve sağlıklı olgular (aşı ve kastrasyon için gelen vs.) yabancı cisim olguları ile radyografik olarak metrik ölçüm yapılması, bu ölçümlerin ırk, yaş, kilo, cinsiyet yönünden benzerlik ve farklılıkların değerlendirilmesi için oluşturulmuş kontrol gruplarıdır. Kliniğe yabancı cisim şikayeti ile getirilen bütün olgularda klinik muayeneler yapıldı. Sonuçları muayene formlarına kayıt edildi. Kan analizleri, ultrasonografik, direkt ve gerekli görülen olgularda kontrastlı radyolojik muayeneleri yapıldı. Direkt çekilen radyogramlar üzerinde segmental ince bağırsak dilatasyonu (Duodenum, Jejunum ve İleum), plikasyonu veya yabancı cisim teşhisi yapıldı. İnce bağırsaktaki oran kolon'daki dilatasyon oranları karşılaştırıldı. Kedilerin ince bağırsak çapı, ikinci lumbal vertebranın dorsoventral korpus yüksekliği ile karşılaştırılarak ölçüldü. Bağırsak çapının vertebra yüksekliğine oranı 3 ve daha yüksek olduğunda mekanik bir tıkanık olasılığının > 70 den daha fazlası değerlendirildi. Numerik dilatasyon sklası 1: Normal, 2: Az dilate, 3: orta dilate 4: ciddi dilate olarak sınıflandırıldı. Yabancı cisim teşhis edilen olgularda rutin laparotomi yapılarak, ilgili bağırsak segmenti bulunarak enterotomi yapıldı. Yabancı cisim veya cisimler çıkarıldı. Ensizyon hatları monofilament veya multifilament dikiş materyali ile dikildi. Hospitalize edilecek olgularda, post-operatif dönem prognozları değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Intestinal foreign bodies are common in cats. It manifests itself with clinical signs according to the severity, location and duration of the obstruction. They may present with very mild or no clinical signs in addition to the anamnesis, such as sudden persistent vomiting, inability to defecate or diarrhoea, mild to severe abdominal pain, chronic anorexia and emaciation, or the complaint of seeing the foreign body swallowed. In general, complete obstruction is associated with more dramatic clinical manifestations and rapid deterioration, whereas partial obstruction may be associated with more chronic manifestations and may be due to poor digestion and malabsorption. Intestinal foreign bodies diagnosed early are easy to treat and, if present, have a good prognosis. The clinical picture, radiographic and ultrasonographic appearance may vary according to the shape, location and duration of the foreign body. In this project, it was aimed to investigate the presence of leakage in the abdomen in the postoperative period (according to laboratory, radiographic, ultrasonographic examination performed according to the deterioration of the clinical condition) of 2 different suture materials (monofilament and multifilament) used in the enterotomy line of 20 cases with foreign body removal from the small intestine. It was aimed to evaluate the results of metric measurements of lumbar 2 and lumbar 5 vertebrae ratios of dilatation in small intestine segments on radiographic images by comparing with the control groups. A total of 80 cats of different breeds, ages and sexes with suspected foreign body, gastrointestinal and urinary system diseases were evaluated at Selcuk University, Faculty of Veterinary Medicine, Small Animal Hospital. The cases were divided into four groups. Group I; 20 of these cases were cats of different breeds, ages and sexes who presented with anamnesis of foreign body and clinically complained of vomiting, anorexia, anorexia, etc. and as a result of clinical examinations, foreign body (linear or non-linear) was diagnosed and foreign body was removed by operation. Group II consisted of 60 healthy cats of different breeds, ages and sexes, Group III consisted of cats with gastrointestinal diseases, Group III consisted of cats with urinary system diseases, Group IV consisted of 20 healthy cats (without gastrointestinal and urinary system diseases) and the control group consisted of 60 healthy cats of different breeds, ages and sexes. In addition, foreign body removal (Group I) was randomly divided into 2 groups of 10 each. The first 10 cases were divided into monofilament group and the 11th to 20th cases were divided into multifilament group. 'Polydioxanone' suture material was used on the enterotomy line in the monofilament group and 'polyglycolic acid' suture material was used on the enterotomy line in the multifilament group. In the postoperative period, the presence of peritonitis/leakage in the abdomen was investigated in laboratory, radiographic and ultrasonographic examinations according to the clinical condition. Patients diagnosed with gastrointestinal and urinary system diseases by the Department of Internal Medicine and healthy subjects (vaccination, castration, etc.) were used as control groups to make radiographic metric measurements with foreign body cases and to evaluate the similarities and differences in terms of race, age, weight and gender. Clinical examinations were performed in all cases brought to the clinic with the complaint of foreign body. The results were recorded on the examination forms. Blood analyses, ultrasonographic direct and contrast radiological examinations were performed in necessary cases. Segmental small bowel dilatation (Duodenum, Jejunum and Ileum), plication or foreign body were diagnosed on direct radiograms. Dilatation rates in the small intestine were compared with those in the kolon. The diameter of the small intestine of cats was measured by comparing it with the height of the dorsoventral korpus of the second lumbar vertebrae. When the ratio of intestinal diameter to vertebral height was 3 and higher, the probability of a mechanical obstruction was > 70. Numerical dilatation scale was classified as 1: normal, 2: slightly dilated, 3: moderately dilated, 4: severely dilated. In cases in which a foreign body was diagnosed, routine laparotomy was performed, the relevant intestinal segment was found and enterotomy was performed. The foreign body or bodies were removed. Incision lines were sutured with monofilament or multifilament suture material. Post-operative prognosis was evaluated in cases to be hospitalised.