Radvâ Âşûr'un Raeytu'n-Nahl adlı hikâye koleksiyonunun teknik yönden incelenmesi
A technical analysis of Radwa Ashour's story collection Raeytu'n-Nahl
  1. Tez No: 765538
  2. Yazar: SERRA ÇELİK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAYATİ ÖNCEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arap Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Hikâye; yaşanmış, yaşanması mümkün veya hayalî olay/olayları anlatan edebî bir türdür. Kaynağı“insan”olan bu tür, başta olay örgüsü olmak üzere anlatıcı, şahıs kadrosu, zaman ve mekân gibi temel unsurlardan oluşur. Arap edebiyatında hikâye türü, modern anlamda 19. yüzyılın sonlarında Mısır'da ortaya çıkmaya başlamış ve daha sonra diğer ülkelerde de görülmüştür. Muhammed Teymûr'un kaleme aldığı fi'l-Kıtâr (Trende) adlı eser, bazı araştırmacılar tarafından ilk modern Arap hikâyesi olarak kabul edilmektedir. Bu tez çalışması akademisyen, aktivist ve eleştirmen kimliğiyle öne çıkan Mısırlı yazar Radvâ Âşûr'un hayat hikâyesi, edebî kişiliği, eserleri ve Raeytu'n-Nahl adlı hikâye koleksiyonunun teknik yönden incelenmesi üzerinedir. Giriş ve iki ana bölümden oluşan çalışmamızın giriş bölümünde hikâyenin tanımı ve Arap edebiyatında hikâyenin ortaya çıkışı hakkında bilgi verdik. Çalışmamızın birinci bölümünde yazar Radvâ Âşûr'un hayatı, edebî kişiliği ve eserlerini sunmaya gayret ettik. İkinci bölümde ise Radvâ Âşûr'un Raeytu'n-Nahl adlı hikâye koleksiyonunu teknik yönden incelemeye çalıştık.
Özet (Çeviri)
Story is a literary genre that tells about experienced, possible or imaginary event(s). This genre, whose source is“human”, consists of basic elements such as the plot, the narrator, the characters, time and space. In Arabic literature, the genre of story have begun to come out in modern sense at the end of the 19th century in Egypt and then it has seen in other countries. The work called fi'l-Kıtâr written by Muhammed Teymûr is accepted as the first modern Arabic story by some researchers. This thesis is a study about the life story, literary personality and works of Egyptian writer Radwa Ashour who stands out as an academician, activist and critic as well as the technical analysis of the story collection Raeytu'n-Nahl of her. In the introduction part of our study, which consists of an introduction and two main parts, we gave information about the definition of the story and the emergence of the story in Arabic literature. In the first part of our study, we tried to present the life, literary personality and works of the writer Radwa Ashour. In the second part, we tried to analyze Radwa Ashour's story collection called Raeytu'n-Nahl from a technical point of view.