Data gathering in wireless sensor network using multiple mobile sinks and integrated particle swarm optimization with tabu search
Çoklu mobil evye kullanarak kablosuz sensör ağında veri toplama ve tabu arama ile entegre partikül solumu optimizasyonu
- Tez No: 765544
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TİMUR İNAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilişim Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilişim Teknolojileri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Veri toplama, kablosuz sensör ağları ile kablosuz sensör ağları için aktif bir araştırma konusudur. IoT'ler. Sınırlı kaynaklara sahip düğümler için optimum veri toplama, etkili sensör sunar mümkün olan en düşük maliyet ve enerji tüketimi ile veri toplama. Mobil lavaboların etkinleştirilmesi veri toplama, ek maliyet düşürmeye yardımcı olur ve enerji tasarrufunu iyileştirir. Bu çalışma veriler için benzersiz bir çok amaçlı değişken uzunluklu parçacık sürüsü optimizasyonu sunar Tabu aramasını da içeren çeşitli mobil lavabolarla WSN'lerde toplanma. entegre algoritma, Tabu araması (SCPSO TS) ile değişken uzunluklu parçacık sürü optimizasyonu olarak bilinir. Çok çeşitli mobil lavabolar ve bunlarla ilgili yörünge tanımlı randevular sunar. puan (RP). Değerlendirme, SCPSO-TS'nin aşağıdaki açılardan kıyaslamalardan daha iyi performans gösterdiğini ortaya koydu. değerlendirme kriterlerindendir.
Özet (Çeviri)
Data gathering is an active research topic for wireless sensor networks WSNs with internet of things IoTs. For nodes with limited resources, optimal data collection offers effective sensor data collection at the lowest possible cost and energy consumption. Enabling mobile sinks for data collection aids in additional cost reduction and improves energy conservation. This study introduces a unique multi-objective variable length particle swarm optimization for data gathering in WSNs with various mobile sinks that also incorporates Tabu search. The integrated algorithm is known as variable length particle swarm optimization with Tabu search (SCPSOTS). It offers the greatest variety of mobile sinks and their related trajectory-defined rendezvous points (RPs). The evaluation revealed that SCPSO-TS outperformed the benchmarks in terms of the evaluation criteria.