Besin takviyesi kullanımının gökkuşağı alabalıklarında (Oncorhynchus mykiss) büyüme performansı ve yaşama oranına etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of nutritional supplement use on growth performance and survival rate of rainbow trout (Oncorhynchus mykiss)
- Tez No: 765545
- Danışmanlar: PROF. DR. DEVRİM MEMIŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu çalışma, balık yemlerine besin takviyesi olarak ilave edilen ticari bir ürünün (Viusid Aqua) gökkuşağı alabalık (Oncorhynchus mykiss) yavrularının büyüme performansı ve yaşama oranı üzerindeki etkilerini incelemek üzere 60 gün süreyle bir kontrol ve üç deneme grubu kullanılarak yürütülmüştür. Besin takviyesi ilk 20 günlük periyotta ticari alabalık yemine katılarak yapılmıştır. Daha sonraki periyotlarda besin takviyesi yapılmamış normal yem kullanılmıştır. Çalışmanın başlangıcında ortalama 2,80±0,01 g olan yavru alabalıklar kullanılmıştır. Deneme gruplarında kullanılan yemlerdeki besin takviyesi oranı %0 (Kontrol), %4 (VA1), %8 (VA2) ve %12 (VA3) şeklinde oluşturulmuştur. Araştırmada su kalitesine ait parametreler; ortalama su sıcaklığı 13,72±0,04 ℃, ortalama çözünmüş oksijen 8,35±0,12 mg/L ve ortalama pH 7,29±0,04 değerleri şekildedir. Deneme gruplarına ait balıkların ortalama canlı ağırlık artışı 16,82±0,15 g'la VA1 grubunda en iyi olarak bulunmuştur (p0,05). %4 katkı maddesi içeren yemle beslenen VA1 grubunda ortalama yemden yararlanma oranı 0,88±0,18, spesifik büyüme oranı 3,47±0,24 g/gün ve kondisyon faktörü 1,28±0,05 olarak bulunmuştur. Gruplar arasında yaşama oranları bakımından istatiksel olarak fark oluşmamıştır (p>0,05). Fakat gruplarda gözlenen en iyi yaşama oranı ortalama (%99,67±0,58 değer ile) VA1 grubunda bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study was carried out for 60 days to examine the effects of a commercial product (Viusid Aqua) added to fish feeds as a nutritional supplement on the growth performance and survival rate of rainbow trout (Oncorhynchus mykiss) fry. At the beginning of the study, trout fries with the mean of 2.80±0.01 g were used. The nutritional supplement ratio in the feeds used in the experimental groups was formed as 0% (Control), 4% (VA1), 8% (VA2) and 12% (VA3). Nutritional supplementation was made by adding commercial trout feed in the first 20-day period. The mean water temperature, dissolved oxygen and pH values in the water used in the study were 13.72±0.04 ℃, 8.35±0.12 mg/L and pH 7.29±0.04, respectively. At the end of the experiment, the mean live weight gain of the fish belonging to their groups was found to be the best in the VA1 group with 16.82±0.15 g (p0.05). At the same time, there was no statistical difference between the groups in terms of survival rate (p>0.05). However, the best survival rate (99.67±0.58%) observed in the groups was found in the VA1 group.