The predictors of cyber victimization: A test of routine activities theory
  1. Tez No: 765556
  2. Yazar: EMİNE ESRA HAKSAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MİNE ÖZAŞÇILAR ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Sosyoloji, Computer Engineering and Computer Science and Control, Sociology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siber Güvenlik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
İnternet çağında siber suç oranı her geçen gün artmaktadır. Farklı örneklem gruplarıyla yapılan çok sayıda çalışmada suç oranını ve mağduriyeti artıran faktörler çok boyutlu olarak araştırılmaktadır. Bu tezde, Cohen ve Felson (1979) tarafından geliştirilen rutin faaliyetler teorisi, siber mağduriyetin yordayıcılarını incelemek için iki farklı örneklemle test edilmiştir. Ayrıca örneklemler internet faaliyetleri, internet kullanım sıklığı ve tarzı, sosyodemografik özellikler, siber suç korkusu ve siber suç algısı açısından da incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In the Internet age, the rate of cybercrime is increasing day by day. Factors that increase crime rate and victimization are investigated multi-dimensionally in numerous studies with different sample groups. In the present dissertation, the routine activities theory developed by Cohen and Felson(1979) was tested with two different samples to examine the predictors of cyber victimization. In addition, the samples were also examined in terms of internet activities, frequency and style of internet use, socio-demographics, fear of cybercrime, and perception of cybercrime.