Koronavirüs salgınında yeni normal kavramının toplumsal yansıması
Social reflection of the new normal concept in the coronavirus epidemic
  1. Tez No: 765571
  2. Yazar: ÜMMÜ BERNA KILIÇ ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEVLÜT ÖZBEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Sosyoloji ve Metodoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
Bu çalışmanın amacı, koronavirüs salgın sürecini tanımlamak ve beraberinde gelen yeni normal kavramının toplumsal yansımalarını incelemektir. Bu çerçevede koronavirüs sürecini deneyimleyen katılımcıların yeni normale ve yeni normalin toplumsal yansımalarına ilişkin görüşleri tespit edilmiştir. Çalışma, koronavirüs pandemisine teknik ve psikolojik açıdan adaptasyon sürecinin olumlu ve olumsuz stratejilerini incelemektedir. Koronavirüs salgının toplumsal anlamda tüm dünyayı etkilediği bilinmektedir. Birçok ülkeyi sağlık, ekonomi, gündelik yaşam gibi alanlarda etkisi altına almıştır. Bu çalışmanın evrenini Erzurum ili oluşturmaktadır. Erzurum'da yaşayanların koronavirüs ve yeni normale ilişkin tutum ve görüşleri belirlenmiştir. Bu bağlamda pandemi sürecinin nasıl yönetildiği, koronavirüs salgınının neden olduğu risk ve gelecek kaygısının toplumdaki boyutları incelenmiştir. Çalışmanın önemi; koronavirüs sürecinin ve yeni normal kavramının Erzurum'da yaşayan insanlar tarafından nasıl algılandığı gelecek ve risk algıları çerçevesinde anomi kavramı etrafında değerlendirilmiş olmasıdır. Çalışmada nitel araştırma yöntemlerinden durum çalışması kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemini Erzurum ilinde yaşayan 18 yaş üstü koronavirüsü bizzat deneyimleyen 30 kişi oluşturmaktadır. Katılımcılar; kronik rahatsızlığı olanlar, sağlık çalışanları, kolluk kuvvetleri, eğitimciler ve esnaflar olmak üzere beş kategoride belirlenmiştir. Araştırmada uzman görüşleri ve daha önceki çalışmalar temel alınarak bir görüşme formu hazırlanmıştır. Görüşme formu örnekleme uygulanarak veriler toplanmıştır. Elde edilen veriler MAXQDA nitel veri yöntemi durum çalışması olarak incelenmiştir. Çalışmada elde edilen bulgulara göre koronavirüsün ve yeni normal sürecin toplumsal yansımaları incelenirken üç kategoride inceleme yapılmıştır. Yeni normalin toplum açısından tutum ve davranışları, yeni normal sürecin nasıl yönetildiği ve toplumun bu anlamda gelecek/risk kaygısı bağlamında üç kategoride ele alınmıştır. Yapılan incelemeler sonucu elde edilen bulgularda; ekonomik anlamda devlet memurlarının değil fakat serbest çalışanların maddi sıkıntı yaşadığı devlet desteğinin yeterli olmadığı, bu durumun psikolojik ve anomik davranışlara neden olduğu tespit edilmiştir. Yaşam alanları kısıtlanan insanların gelenek ve kültürden uzaklaştığı, örf ve adetlerin unutulduğu ve Durkheim'ın anomi kavramının bu durum karşısında kaçınılmaz olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Katılımcılar koronavirüs ve yeni normal süreçte teknolojinin olumlu katkılarının yanı sıra, yeni sorunların ortaya çıkacağını düşünmektedir. Süreç içerisinde sürdürülen eğitim sisteminin yüz yüze eğitimin yerini alamayacağı da katılımcıların görüşleri neticesinde elde edilen bulgulardandır. Bu sebepler doğrultusunda katılımcıların çoğu gelecek ve risk kaygısı duyduğunu belirtmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to describe the coronavirus epidemic process and to examine the social reflections of the new normal concept that comes with it. In this context, the opinions of the participants who experienced the coronavirus process on the new normal and the social reflections of the new normal were determined. The study examines the positive and negative strategies of the adaptation process to the coronavirus pandemic, technically and psychologically. It is known that the coronavirus epidemic affects the whole world in a social sense. It has influenced many countries in areas such as health, economy and daily life. The universe of this study is Erzurum province. The attitudes and views of the people living in Erzurum regarding the coronavirus and the new normal were determined. In this context, how the pandemic process is managed, the risks caused by the coronavirus epidemic and the dimensions of the future anxiety in the society have been examined. The importance of the study; How the coronavirus process and the concept of new normal are perceived by the people living in Erzurum has been evaluated around the concept of anomie within the framework of future and risk perceptions. Case study, one of the qualitative research methods, was used in the study. The sample of the study consists of 30 people over the age of 18 living in Erzurum who have personally experienced the coronavirus. Participants; It has been determined in five categories as those with chronic diseases, health workers, law enforcement officers, educators and tradesmen. In the research, an interview form was prepared based on expert opinions and previous studies. Data were collected by applying the interview form to sampling. The obtained data were analyzed as a case study of the MAXQDA qualitative data method. According to the findings obtained in the study, while examining the social reflections of the coronavirus and the new normal process, three categories were examined. The attitudes and behaviors of the new normal in terms of society, how the new normal process is managed and the future / risk anxiety of the society in this sense are discussed in three categories. In the findings obtained as a result of the investigations; In the economic sense, it has been determined that the state support is not sufficient for the financial difficulties of the self-employed, not the civil servants, and this situation causes psychological and anomic behaviors. It has been concluded that people whose living spaces are restricted move away from tradition and culture, customs and traditions are forgotten, and Durkheim's concept of anomie is inevitable in this situation. Participants think that in addition to the positive contributions of technology in the coronavirus and new normal process, new problems will arise. It is one of the findings obtained as a result of the opinions of the participants that the education system maintained in the process cannot replace face-to-face education. For these reasons, most of the participants stated that they were worried about the future and risk.