Teaching during the pandemic: The effects of the COVID-19 pandemic on the teachers' perceptions of technology integration in EFL classrooms
Pandemide eğitim: COVID-19 pandemisinin öğretmenlerin İngilizce derslerine teknoloji entegrasyonu hakkında düşünceleri üzerine etkileri
  1. Tez No: 765572
  2. Yazar: GÖKÇE ÖZER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MÜGE GÜNDÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yabancı Dil Öğretimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 197
Özet
COVID-19 salgınının hayatımızı pek çok yönden değiştirdiği inkar edilemez. Bu salgından en çok etkilenen alanlardan biri de eğitim. Öğretmenler, öğrencilerin ihtiyaçlarını mümkün olan her şekilde karşılamak için tasarlanmış fiziksel sınıflardan derslerini, çoğu öğretmen için yabancı bir alan olan sanal sınıflara kaydırmak zorunda kaldılar. Bu çalışma, öğretmenlerin yalnızca öğrencilere uzaktan eğitim verirken teknoloji kullanımı konusunda karşılaştıkları zorlukları araştırmayı değil, aynı zamanda öğretmenlerin pandemi öncesi, sırası ve sonrasında sınıflarında teknoloji entegrasyonu ve teknoloji kullanımına ilişkin algılarına ışık tutmayı amaçlamaktadır. Bu amaçla Ankara'da özel bir ilköğretim okulunda görev yapan 12 öğretmenle görüşülerek veriler içerik analizi yöntemiyle çözümlenmiştir. Sonuçlar, öğretmenlerin pandemi öncesinde, sırasında ve sonrasında sınıflarına teknoloji entegrasyonuna ilişkin farklı algıları gösterdi. Ayrıca sonuçlar, bu öğretmenlerin pandemi sırasında öğretimlerini nasıl ayarladıklarını gösterdi. Son olarak, bu çalışma, yeni öğretmenler için ve müfredatın teknoloji entegrasyonu açısından iyileştirilmesi için bazı önerilerde bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
It is undeniable that COVID-19 pandemic changed our lives in so many ways. Education is one of the areas that was greatly affected by this pandemic. Teachers had to shift their lessons from physical classrooms which were designed to meet the students' needs in any way possible to virtual classrooms which were an unfamiliar territory for most teachers. This study aims to explore not only the challenges teachers faced in utilizing technology while teaching students at a distance but also to shed a light on the perceptions of teachers on technology integration and technology use in their classrooms before, during, and after the pandemic. For this aim, 12 teachers working in a private primary school in Ankara were interviewed and the data was analyzed through content analysis method. The findings showed different perceptions of the teachers' technology integration into their classrooms before, during, and after the pandemic. Also, findings are presented on how these teachers adjusted their teaching during the pandemic. Lastly, the present study provides some suggestions for novice teachers and for improving the curriculum in terms of technology integration.