Estimate some biochemical tests and TGF-Β (+869 C/T) polymorphism in patients with prostate cancer
Prostat kanserli hastalarda bazı biyokimyasal testlerin ve TGF-Β (+869 C/T) polimorfizminin değerlendirmesi
- Tez No: 765611
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SONGÜL ŞAHİN, DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMED HAMAD SALEH
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Mevcut araştırma, karaciğer ve böbrek fonksiyonlarını değerlendirmenin yanı sıra prostat kanseri ile TGF-β (+869 C/T) polimorfizmi arasındaki ilişkiyi araştırmayı amaçladı. Bu araştırmaya prostat kanserli toplam (80) erkek dahil edildi. Hastalar 25-70 yaşları arasındaydı. Bu hastalar Ocak-Mart (2022) arasında Kerkük onkoloji merkezine yatırıldı. Bu deneyde 50 sağlıklı birey kontrol grubu olarak görev yaptı. Agaroz jeli üzerindeki PCR etkileşiminin sonuç bantlarının boyutunu belirlemek için, ekstraksiyon prosedüründen sonra DNA fragmanlarını belirlemek veya standart DNA mevcut olduğunda PCR etkileşiminin sonucunu saptamak için elektroforez kullanılmıştır. Çalışma bulgularına göre hastaların kreatinin düzeyi (2,17±0,35) kontrol grubuna (0,93±0,28) göre anlamlı olarak arttı (P≤0,05). Hasta grubunda (52,91±4,57) üre düzeyi, kontrol grubuna (21,52±1,84) göre anlamlı düzeyde (P≤0,05) yükseldi. Karaciğer enzimleri açısından hastalarda (43,42±8.29) ALT düzeyi kontrol grubuna (16,03±1,64) göre anlamlı (P≤0,05) yüksekti. Hasta grubunda (49,72±6,53) kontrol grubuna (20,42±2,54) göre AST düzeyinde anlamlı (P≤0,05) artış görüldü. Son olarak, bu çalışma, prostat kanserinin TGF-β sinyalinin yapısal uyarımı için bir mekanizma tanımlar.
Özet (Çeviri)
The current research sought to assess hepatic and renal functions as well as investigate the relationship between prostate cancer and the TGF-β (+869 C/T) polymorphism. A total of (80) males with prostate cancer were involved in this research. The patients were between the ages of 25 and 70. These patients were hospitalized to Kirkuk oncology center between January to March (2022). 50 healthy individuals served as the control group in this experiment. Electrophoresis is used identify DNA fragments after extraction or to detect PCR results if standard DNA is present. According to the study's findings, the patients' creatinine level (2.17±0.35) increased significantly (P≤0.05) when compared to the control group (0.93±0.28). the urea level in the patients group (52.91±4.57) increased significantly (P≤0.05) when compared to the control group (21.52±1.84). About the liver enzymes, ALT level in the patients (43.42±8.29) was significantly (P≤0.05) higher than that of the control group (16.03±1.64). AST level was seen a significant (P≤0.05) rise in the patient group (49.72±6.53) compared to the control group (20.42±2.54). Finally, this work identifies a mechanism for prostate cancer's constitutive stimulation of TGF-β signalling. The secondary structures of the mRNA, the signal peptide, and the resulting instability of the mRNA were also connected to the SNPs.