Nonalkolik yağlı karaciğer hastalığının nekroinflamatuar aktivitesini tahmin etmede serum aminotransferazların, serum hyaluronik asit kantitatif değerinin ve bilgisayarlı tomografinin rolü
The role of serum aminotransferases, serum hyaluronic acid quantitative value and computed tomography in estimate the necroinflammatory activity of nonalcholic fatty liver disease
- Tez No: 822647
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OYA ÖVÜNÇ KURDAŞ
- Tez Türü: Tıpta Yan Dal Uzmanlık
- Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Hamidiye Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gastroenteroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
NAYKH en sık görülen KC hastalığıdır. Obezite ve tip 2 diabetin görülme sıklığı arttıkça bu hastalığın sıklığı da artmaya devam edecektir. Ciddi klinik seyirli KC hastalığının az olması ve transplantasyona giren hastalarda az rastlanmasından dolayı, klinik önemi hakkında ciddi tartışmalar ve şüpheler vardır. NAYKH'nın doğal seyri belli değildir. SYK hastalığı masum seyretsede, NASH ilk 10 yılda %25 siroza ilerliyebilir ve KC ile ilişkili ölüm % 10 görülebilir. Ayrıca bazı çaılşmalarda da NAYKH'nın kriptojenik sirozun nedeni olabileceği bildirilmiştir. Klinik bulgular, KC fonksiyon testlerinin ve diğer biyokimyasal fibrinogenetik belirteçlerin tanı koymada, hem SYK ile NASH ve hem de ilerlemiş fibrosiz ve siroz ayrımını yapmada ki değeri düşüktür. Görüntüleme teknikleri ile KC yağ infiltrasyonun varlığı ve miktarı belirlenebilir, fakat KC inflamasyonu ve/veya fibrosizi doğru olarak tahmin edilemez. Dolayısı ile diğer hastalıklar dışlandıktan sonra NAYKH tanısı KC biyopsisi ile konur. Bugün için ileri sürülen risk faktörlerinin eşlik ettiği hastalarda; eşlik eden durumların tedavilerine rağmen enzim yüksekliği devam ediyorsa KC biyopsisi düşünülebilir. KC biyopsisi sadece tanı için değil, hastalığının yaygınlığını belirlemede, tedavi başlanmasında, tedaviye cevabı izlemede ve ilerlemiş fibrozisi olan vakaların takibinde önemlidir. NAYKH'nın tedavisinde ilk olarak eşlik eden durumların tedavisi ve egzersiz şarttır. KC biyopsisinde steatohepatit ve/veya fibrosiz çıkanlarda faydalı olduğu düşünülen tedaviler sunulmalıdır. NAYKH'na bağlı dekompanse siroz gelişenlerde KC transplantasyonu planlanmalıdır. KC biyopsisi az olmayan yanlış negatifliği ve hastalık sürecinde tekrarının gerekmesi nedeniyle hasta ve hekim için zahmetli bir işlem olsa da NAYKH tanısı için gereklidir. Bu çalışmada serum HA seviyesi, diğer biyokimyasal parametreler ve BT ile steatoz şiddeti ölçümü NASH vakalarının tespitinde değerli bulunmamıştır. Klinik, biyokimyasal ve görüntüleme tekniklerinden herhangi biri ile hastalığın derece ve evresini KC biyopsi yapmadan tahmin etmek için çok vakalı, prospektif ve biyopsi ile karşılaştırmalı çalışmalara ihtiyaç olduğunu düşünüyoruz.
Özet (Çeviri)
NAFLD is the most common liver disease. As the prevalence of obesity and type 2 diabetes increases, the frequency of this disease will continue to increase. Due to the rarity of liver disease with a serious clinical course and its rarity in patients undergoing transplantation, there are serious debates and doubts about its clinical significance. The natural course of NAFLD is unclear. Although HRV disease remains innocent, NASH may progress to cirrhosis in 25% of cases in the first 10 years and 10% of CA-related deaths may occur. Additionally, some studies have reported that NAFLD may be the cause of cryptogenic cirrhosis. Clinical findings, liver function tests and other biochemical fibrinogenetic markers are of low value in making a diagnosis and differentiating both HRQoL and NASH and advanced fibrosis and cirrhosis. The presence and amount of liver fat infiltration can be determined by imaging techniques, but liver inflammation and/or fibrosis cannot be accurately predicted. Therefore, after other diseases are excluded, the diagnosis of NAFLD is made by liver biopsy. In patients accompanied by the risk factors proposed today; If enzyme elevation persists despite treatments for accompanying conditions, liver biopsy may be considered. Liver biopsy is important not only for diagnosis, but also for determining the extent of the disease, initiating treatment, monitoring the response to treatment, and in the follow-up of cases with advanced fibrosis. In the treatment of NAFLD, treatment of accompanying conditions and exercise are essential first. Treatments thought to be beneficial should be offered to those with steatohepatitis and/or fibrosis on liver biopsy. Liver transplantation should be planned in those who develop decompensated cirrhosis due to NAFLD. Although liver biopsy is a troublesome procedure for the patient and physician due to its frequent false negativity and the need to repeat it throughout the disease process, it is necessary for the diagnosis of NAFLD. In this study, serum HA level, other biochemical parameters and steatosis severity measurement by CT were not found to be valuable in detecting NASH cases. We think that multi-case, prospective and comparative studies with biopsy are needed to predict the degree and stage of the disease without performing a liver biopsy using any of the clinical, biochemical and imaging techniques.