The effects of personality traits on impulse buying behavior: A big five personality trait theory based perspective
Plansız satın alma davranışının kişilik özellikleri ile ilişkisinin beş faktörlü kişilik modeline göre incelenmesi
  1. Tez No: 498830
  2. Yazar: TUĞBA SAKLAKOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET BEŞKESE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu çalışmanın amacı, yazını zenginleştirmek ve yeni bakış açıları sağlamak üzere, plansız satın alma davranışının beş faktörlü kişilik özellikleri teorisine göre farklılaşıp farklılaşmadığını incelemektir. Çalışmadaki araştırma tasarımı, diğer çalışmalarda kullanılan ve geçerliliği ve güvenilirliği yapılan istatistik analizleri ile kanıtlanmış ölçeklerin Türkçe'ye uyarlandığı ve toplamda 548 adet kişinin katıldığı bir anket çalışmasından meydana gelmektedir. Plansız satın alma davranışının, duyuşsal davranışın ölçüldüğü kısım ve bilişsel davranışın ölçüldüğü kısım olmak üzere iki kısımdan meydana gelen ölçekleri yüksek iç tutarlılık ve güvenilirlik göstermiştir. Anket çalışmasında kullanılan araçlardan bir diğeri olan hızlı büyük beşli kişilik ölçeği de yüksek iç tutarlılık ve güvenilirlik göstermiştir. Bulgular, plansız satın alma davranışının kişilik özelliklerinden“sorumluluk sahibi olma”ve“duygusal denge”olmak üzere yalnızca ikisiyle istatistiksel olarak anlamlı bir ilişkiye sahip olduğunu göstermiştir. Bulgular, plansız satın alma davranışının, geriye kalan“uyumluluk”,“dışadönüklük”ve“deneyime açıklık”kişilik özellikleri ile istatistiksel olarak anlamlı bir ilişkiye sahip olmadığını göstermiştir. Bunun yanında, yapılan anket çalışması, kontrol değişkeni olarak test edilen demografik özelliklerden“cinsiyet”ve“yaş”değişkeni ile plansız satın alma davranışı arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the relationship between impulse buying behavior and the five-factor personality traits in order to provide a guide which could be essential to be used in marketing industry to understand consumers' impulse buying behaviors and provide new standpoints for future research. The study was conducted with survey method and a total of 548 people participated in this survey. The scale, which impulse buying behavior was measured, showed high internal consistency and reliability statistically. The quick big five personality test, another of the instruments used in the survey study, also showed high internal consistency and reliability statistically. Findings have shown that impulse buying behavior has a statistically significant relationship with only two of the personality traits:“conscientiousness”and“neuroticism (Emotional Instability)”. Therefore, impulse buying behavior does not have any statistically significant relationship with the rest of the personality traits:“agreeableness”,“extraversion”and“openness to experience”. In addition, the conducted survey showed that there is a statistically significant relationship between“gender”and impulse buying behaviors. Moreover, the conducted survey showed that there is a statistically significant relationship between the“age”and the impulse buying behavior.