Durum komedilerinde set dekorlarının göstergebilimsel yöntemle analizi
Analysis of set decor in situation comedies by semiotic method
  1. Tez No: 765628
  2. Yazar: GÖNÜL DEMİRTAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM DEMİRKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Görsel iletişim araçlarında televizyonun gelişerek gündelik hayatın bir parçası olmaya başlaması ile birlikte televizyon yayınlarının sürekliliği ve çeşitliliği artmıştır. Bu durumun doğal sonucu olarak durum komedisi türü oluşmuştur. Durum komedileri televizyon yayıncılığında sıklıkla karşılaşılan, hayatın gündelik akışındaki olayları işleyerek toplumsal yapıyı yansıtan bir dizi türüdür. Tez çalışmasında Türk yapımı durum komedilerinden Avrupa Yakası, Yalan Dünya ve Jet Sosyete dizileri incelenmiştir. Seçilen örneklerin dekor tasarımları göstergebilim kuramcısı Ferdinand de Saussure tarafından geliştirilen gösteren gösterilen modeli üzerinden incelenmiştir. Çalışmada dizilerin ana set mekanlarının fiziksel özellikleri; duvar tavan zemin, kapı pencere açıklıkları, merdiven basamak kullanımı, aydınlatma, renk doku malzeme, kamera ve çekim teknikleri yönünden incelemesi yapılarak daha sonra sette kullanılan dekorlarının göstergebilimsel analizi yapılmıştır. Sonuç olarak dekorlar ile oluşturulmak istenen anlamlar açıklanmış ve çalışma ile set dekorlarına farklı bir bakış açısı getirilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
With the development of television as a means of visual communication and becoming a part of everyday life, the continuity and diversity of television broadcasts have increased. As a natural result of this situation, the genre of situation comedy was formed. Situation comedies are a type of series that are often encountered in television broadcasting, reflecting the social structure by processing events in the daily flow of life. In the thesis study, Avrupa Yakası, Yalan Dünya and Jet Sosyete TV series from Turkish situation comedies were examined. The decor designs of the selected samples were examined using the illustrated model developed by the semiotic theorist Ferdinand de Saussure. In the study, the physical properties of the main set spaces of the series; wall ceiling floor, door window openings, stair step usage, lighting, color texture material, camera and shooting techniques were examined and then semiotic analysis of the decor used on the set was made. As a result, the meanings desired to be created with the decors were explained and a different perspective was tried to be brought to the set decors with the study.