Yerli durum komedilerinde sürdürülebilirlik problemi: 'Avrupa Yakası' örneği.
Sustainability problem in Turkish situation comedies with the example of 'Avrupa Yakasi'.
  1. Tez No: 208308
  2. Yazar: ZEHRA ÇELENK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NİLGÜN ABİSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu çalısmada Türkiye'de televizyon programcılıgının önemli açmazlarından birini olusturan ?sürdürülebilirlik? problemi, yerli durum komedileri ekseninde, ?Avrupa Yakası? örnegi aracılıgıyla incelenmistir. Televizyon anlatısının özgül niteliklerinden birini olusturan ?sonlanmama? egilimi, uzun vadede sürdürülebilir olmayı, gerek TV formatları gerekse tek tek yapımlar düzeyinde önemli kılmaktadır. ?Sürdürülebilirlik? kavramı, televizyona iliskin çesitli tartısmalarda ve ilgili akademik çalısmalarda zaman zaman farklı biçim ve düzeylerde dile getirilmekle birlikte simdiye dek derinlemesine irdelenmemis hatta adlandırılamamıs bir problemi ifade etmek üzere gelistirilmistir. Yapım-yayınizleme süreçlerinin tümünü kapsayan karmasık bir mekanizma olan ?sürdürülebilirlik?, çalısmamızda senaryo düzeyinde ele alınmıstır. Çalısmamızın ana varsayımı, büyük ölçüde Türkiye televizyon ortamının ?kısa dönemli egilimlere yaslanma? gibi niteliklerinin ürünü olan ?sürdürülebilirlik? probleminin, yerli durum komedilerinde gündelik gerçeklikten fantazyaya kaçıs olgusuna neden oldugudur. Bu varsayım, ?Avrupa Yakası? adlı durum komedisi örnegi üzerinden, senaryo çözümlemesi yöntemiyle sınanmıstır. Çalısmada dizi; çatısma unsuru, kisilestirme düzeni, olay örgüsü, zaman ve mekan, diyaloglar gibi senaryo ögeleri temel alınarak, ?sürdürülebilirlik? baglamında çözümlenmistir. Dizide çesitli düzeylerde gözlenebilen ?sürdürülebilirlik? probleminin, bölümler ilerledikçe gerek türsel gerekse kültürel gerçekmisgibilik boyutunda beklenmedik kırılmalara neden oldugu ortaya çıkarılmıstır. Bölüm içeriklerinde tekrarlara neden olan bu durum, aynı zamanda ?rüya, parodi, mistik ögeler? gibi, gündelik gerçekligin ve metnin öykü dünyasının dısında yer alan ögelerin giderek agırlık kazanmasına yol açmakta ve anlatıya masalsı-mitik bir nitelik kazandırmaktadır. Çalısmada ayrıca Türkiye'de, bir popüler alt tür olarak durum komedisinin yerlilestirilme çabaları, ?sürdürülebilirlik? olgusu ekseninde degerlendirilmistir.
Özet (Çeviri)
Herein this piece of work, an essential problem, which will be hereinafter referred to as the problem of ?sustainability?, one of the pitfalls of Turkish TV programming, was studied with regard to the example of the show, Avrupa Yakasi, and in the coverage of sitcoms. The predisposition toward ?unendingness,? which seems to be one of the certain characteristics of TV narration, renders the sustainability critical in the long term, in respect of either the TV formats or the individual productions. The concept of ?sustainability? was hereby developed to identify a problem that was not argued profoundly- or not even named elsewhere- in the debates regarding TV and related academic works, even if it was referred now and then in different names, levels, and forms. ?Sustainability,? a complex mechanism that covers entire production - broadcasting-watching processes, was handled in this work on the level of scriptwriting. The focal hypothesis in this work is that the problem of sustainability, the product of the aspects of Turkish television environment such as ?relying on short term tendencies,? have caused an escape from the realities of everyday life toward fantasy in the situation comedies in Turkey. This hypothesis was debated upon the example of the sitcom show called Avrupa Yakasi by the method of script-text analysis. The show was analysed on the said context of sustainability, in compliance with textual facts such as the personalization order, plot, time and setting, and the dialogues. It was detected in the show that the problem of sustainability that can be observed on varied levels caused some unexpected breakages at the stage of generic and cultural verisimilitude as the show advances. This situation, that misleads toward repetitions in the contents of the episodes, causes at the same time overflow of the elements like ?dream, parody, or mystical things,? which are outside of the daily realities and narrative world of the script and which provide the narration with a fantabulous-mythical feature. In this work, furthermore, the efforts of nationalizing the sitcoms as a popular sub-category were assessed on the axis of sustainability.