Riboflavin üreten laktik asit bakterilerinin PZR tabanlı yaklaşımla taranması
Screening of riboflavin producing lactic acid bacteria by PZR-based approach
- Tez No: 765642
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM OSMANAĞAOĞLU, DR. ÖĞR. ÜYESİ HARUN ÖNLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Riboflavin (B2 vitamini) bitki ve mikrobiyal kaynaklı suda çözünen bir vitamindir ve insan salğı üzerinde önemli etkileri vardır. B2 vitamini insan vucudunda çeşitli fizyolojik işlevlere sahip temel mikro besinlerlnden biridir ve vücütta eksikliği çeşitli hastalıkların ortaya çıkmasına neden olur. Laktik asit bakterileri (LAB) gıda endüstürisi ve insan salığı için önemli bir mikroorganizma grubudur ayrıca uzun yıllarıdır fermente gıdalırın üretiminde starter kültür olarak kullanlıdıkları için güvenli kabul edilmektedirler. LAB'ın bazı suşlarının riboflavin üretiği bilinmektedir. Bu çalışmada, laktik asit bakterileri grubundan insan kaynaklı üç farklı weissella confusa suşunun riboflavin üretim miktarları araştırlmıştır. Bu amaç doğrultusunda ilk olarak suşların riboflavin sentezi için gerekli olan ribD ve ribF genlerinin varlığı spesifik primerler kullanılarak PZR yöntemi ile taranmıştır. Gen bölgelerinin varlığı doğrulandıktan sonra suşların riboflavin üretim miktarları HPLC cihazı kullanılarak belirlenmiştir. Çalışmada kullanılan suşlardan 24 nolu izolatın 0.93 ng/ul,26 nolu izolatın 0.87ng/ul ve 28 nolu izolatın ise 0.30 ng/ul riboflavin üretim kapasitesine sahip olduğu tespit edilmiştir. Sonuç olarak çalışmada kullanılan suşların vitamin B2 üretim yeteneğine sahip oldukları belirlenmiştir
Özet (Çeviri)
Riboflavin is a water-soluble vitamin, which is produced by all plants and most microorganisms and has a significant effects on human health , Vitamin B2 is a fundamental micronutrient that performs numerous physiological functions in the human body and its deficiency leads to a host of health disorders. (LAB) are an important group of microorganisms used in the food industry and health benefits, they have also been considered as safe because they have been used as a starter culture for many years in the production of fermented foods. Some of LAB strains are known to produce riboflavin. In this study, three different human originated from a group of lactic acid bacteria weissella confusa strains riboflavin production quantities were investigated. For this purpose, the presence of the ribD and ribF genes which are required for the riboflavin synthesis were first scanned using the PCR method using specific primers. After verifying the presence of the gene regions, riboflavin production quantities of the strains were determined using the HPLC device. İt has been determined that isolate number 24 had 0.93 ng/ul 24 and isolate number 26 had 0.87ng/ul and isolate number 28 had 0.30 ng/ul riboflavin production capacity. As a result, the strains used in the study were determined to have a vitamin B2 production capability.