Çevre eğitimi veren öğretmenlerin teknoloji kabul, kullanım ve dijital okuryazarlık düzeyleri
The levels of technology acceptance, use and digital literacy of teachers providing environmental education
- Tez No: 765671
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERMAN UZUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu çalışmanın amacı, 1 ve 3 yıllık zaman içinde düzenli aralıklarla çevre eğitimi veren öğretmenlerin teknoloji kabul, kullanım ve dijital okuryazarlıklarının düzeylerini araştırmaktır. Araştırmanın örneklemini Mersin ili Tarsus İlçesinde bulunan ve 1 ve 3 yıllık zaman dilimleri içinde düzenli aralıklarla çevre eğitimi veren 100 öğretmen oluşturmaktadır. Çalışma teknolojik farkındalık, kabul ve kullanımları ile dijital okuryazarlık seviyelerini açıklamaya yönelik nicel araştırma türlerinden betimsel tarama kullanılmıştır. Çalışmanın verileri Venkatesh, Thong ve Xu (2012) tarafından geliştirilmiş, Yılmaz ve Kavanoz (2017) tarafından da Türkçeye uyarlanmış olan Teknoloji Kabul ve Kullanım Birleştirilmiş Modeli 2 (TKKBM-2) Ölçeği ile Ng (2012) tarafından geliştirilmiş, Hamutoğlu, Güngören, Kaya Uyanık ve Gür Erdoğan (2017) tarafından Türkçeye uyarlanmış olan Dijital Okuryazarlık Ölçeği kullanılarak toplanmıştır. Elde edilen bulgular, 3 yıl boyunca düzenli aralıklarla çevre eğitimi veren öğretmenlerin, 1 yıl boyunca düzenli çevre eğitimi veren öğretmenlere oranla, verdikleri çevre eğitimine bağlı olarak bir teknolojiyi kullanırken edinilen eğlencenin ve zevk düzeylerinin anlamlı bir şekilde yüksek oldukları sonucuna ulaşılmasını sağlamıştır. Ayrıca aynı bulgular, 3 yıl boyunca düzenli aralıklarla çevre eğitimi veren öğretmenlerin, 1 yıl boyunca düzenli çevre eğitimi veren öğretmenlere oranla, verdikleri çevre eğitimine bağlı olarak öğrenme ve günlük faaliyetlerindeki bilgi ve iletişim teknolojilerini kullanmak için sahip oldukları teknik ve operasyonel becerilerinin ve dijital bilgiyi arama, değerlendirme ve işleme döngüsü oluşturmada eleştirel düşünme yeteneklerinin anlamlı bir şekilde yüksek oldukları sonucuna ulaşılmasını sağlamıştır. Bununla birlikte 1 ve 3 yıllık zaman aralıklarında çevre eğitimi veren öğretmenlerin dijital okuryazarlık düzeyleri ile teknoloji kabul ve kullanım düzeyleri arasında yüksek bir ilişki bulgusuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the levels of technology acceptance, use and digital literacy of teachers who provide environmental education at regular intervals within the time frame of 1 and 3 years. The sample of the research consists of 100 teachers located in Tarsus District of Mersin province who provide environmental education at regular December intervals within 1 and 3 year time frames. The study used descriptive screening, one of the quantitative research types aimed at explaining technological awareness, acceptance and use, and digital literacy levels. The data of the study were collected by using the technology acceptance and use unified model scale developed by by Venkatesh, Thong and Xu (2012) adapted to Turkish by Yılmaz and Kavanoz (2017) and the digital literacy scale which was developed by Ng (2012) and adapted to Turkish by Hamutoğlu, Güngören, Kaya Uyanık and Gür Erdoğan (2017). Findings obtained from this study led to the conclusion that the levels of fun and pleasure gained when using technology where significantly higher değending on the environmental education given by the teachers who gave environmental education at regular intervals within the frame of 3 years compared to teacher giving regular environmental education for 1 years. In addition the same findings led to the conclusion that the teachers providing environmental education at regular intervals for 3 years had significantly higher technical and operational skills to use information and communication Technologies in learning and daily activities and their critical thinking abilities in creating a sycle of search, evaluation and processing digital information depending on the environmental education which they provided compared to teachers providing regular environmental education for 1 year. Moreover, a high relationship was found between the digital literacy levels of teachers providing environmental education in 1 and 3 years time intervals and their levels of technology acceptance and use.