Examination of the performance of anechoic chambers and reverberation rooms at low frequencies
Yansımasız odaların ve çınlanım odalarının düşük frekanslarda performanslarının incelenmesi
- Tez No: 765686
- Danışmanlar: PROF. DR. ESER OLĞAR, DR. EYÜP BİLGİÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 229
Özet
Bir ses kaynağının ses güç seviyesi, ses basıncı veya ses şiddeti ölçümleri üzerinden hesaplanmaktadır. Bu ölçümlerde ISO 3740 serisi standartlar kullanılmaktadır. Ölçümler, serbest alan şartını sağlayan tam yansımasız veya yarı yansımasız ve serbest dağılım özelliği gösteren çınlanım odalarında yapılmaktadır. Ölçümlerin başlayacağı en düşük frekans (kesme frekansı) odaların fiziki yapısı ile doğrudan ilişkilidir. Kesme frekansını belirleme ölçümlerinde, tam yansımasız veya yarı yansımasız oda için ters kare kuralı incelenmektedir. Çınlanım odaları için ise dağılganlık kontrolü, yani komşu bant değer farkı, standart sapma ve çınlanım süresi ölçümleri yapılmaktadır. Doğrulaması yapılmış tam yansımasız, yarı yansımasız ve çınlanım odalarında ses kaynağının ses basınç seviyesi ölçümleri yapılabilmektedir. ˙İlaveten çınlanım odalarında yutma katsayısı ölçümleri de yapılabilmektedir. Bu tez çalışmasının amacı, ISO 3745 standardına göre inşaa edilmiş TÜBİTAK UME yansımasız odasının ve ISO 3741 standardına göre inşaa edilmiş TÜBİTAK UME çınlanım odasının kesme frekansları altındaki performanslarını incelemektir. Aynı zamanda yansımasız oda için ISO 3744 ve ISO 3746 standartlarında verilen ölçüm yüzeylerinin, ses güç seviyesi, ölçüm yüzeyinden kaynaklı belirsizlik katkısı seviyesi, mikrofon sayısına bağlı belirsizlik katkısı seviyesi ve yönelim indislerine bağlı olarak kıyaslamasını yapmaktır.
Özet (Çeviri)
Determination of sound power level of the noise source is based on sound pressure and sound intensity measurements. ISO 3740 series standards are used in that purpose. Measurements are performed in anechoic chamber or hemi-anechoic chamber satisfying the free field condition and reverberation room obeying the free diffusivity condition. The lower frequency (cut-off frequency) for the measurement is directly related to the physical structure of the rooms. The inverse square law is examined in determining the cut-off frequency for anechoic and hemi-anechoic chambers. For reverberation rooms, on the other hand, diffusivity control that is the adjacent band value difference, standard deviation and reverberation time measurements are performed. Sound pressure level measurements of a sound source can be performed in a verified anechoic, hemi-anechoic and a reverberation rooms. In addition, absorption coefficient measurements can also be performed in the reverberation rooms. The aim of this thesis is to examine the performances of TUBITAK UME anechoic chamber built according to ISO 3745 standard and TUB¨ ˙ITAK UME reverberation room built according to ISO 3741 standard below their cut-off frequencies. Concurrently, the other aim of thesis is to compare the measurement surfaces describes in ISO 3744 and ISO 3746 standards for the anechoic chamber based on the sound power level, the level of uncertainty contribution due to the measurement surface, the level of uncertainty contribution due to the number of microphones and directivity indices.