Angelus Novus Strikes Back: Trauma, allegory, and horror in contemporary Turkish cinema
Angelus Novus Geri Dönüyor: Son dönem Türkiye sinemasında travma, alegori ve korku
- Tez No: 473399
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ELENİ VARMAZI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, Sahne ve Görüntü Sanatları, Radio and Television, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sinema Televizyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sinema Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Walter Benjamin'in Paul Klee'nin Angelus Novus tablosu üzerinden geliştirdiği tarih tezi modernitenin bir travma olarak ele alınışı ve ilerlemeci/lineer tarih görüşünün sorgulanması açısından önemli bir yerde durmaktadır. Bu tez doğrultusunda özellikle Yahudi Soykırımı sonrası travma çalışmaları biçimlenmiş, travmanın sanat alanındaki temsili konusunda yeni arayışlara gidilmiştir. Benjamin özel olarak travma kelimesini kullanmasa da, hem Angelus Novus, hem de barok dönemi Trauerspiel (yas oyunları) üzerine yaptığı çalışmalarda alegorinin tarihsel olarak ortaya çıkışı ile toplumsal travma arasında bir bağ kurmuştur. Sinema alanında travmanın temsili üzerinden pek çok tartışma gerçekleşse de, korku türünün bu temsile katkısı üzerine çalışmalar azınlıktadır. Adam Lowenstein İkinci Dünya Savaşı sonrası ortaya çıkan modern korku sinemasını Benjamin'in alegori teorisi üzerinden yenilikçi bir travma temsili olarak ele almıştır. Bu çalışmada ise, Lowenstein'in kullandığı metinsel analiz yöntemi ve tür teorisi, travma çalışmaları ile bir araya getirilerek 2010 sonrası Türkiye Sineması'ndan alegorik örnekler incelenecektir. Çalışmada incelenecek filmler kronolojik olarak: Bir Zamanlar Anadolu'da (Nuri Bilge Ceylan, 2011), Tepenin Ardı (Emin Alper, 2012), Abluka (Emin Alper, 2015), Sarmaşık (Tolga Karaçelik, 2015) ve Kaygı (Ceylan Özgün Özçelik, 2017) olarak belirlenmiştir. Filmler Benjamin'in alegori teorisi üzerinden incelenecek, aslında korku türü olmayan bu filmlerde yer yer ortaya çıkan korku türü ögelerinin travma temsili açısından yarattığı olanaklar tartışılacaktır.
Özet (Çeviri)
Walter Benjamin's thesis on history, which is embodied in the figure of Angelus Novus (a painting by Paul Klee), is highly significant for the interpretation of the experience of modernity as a trauma and challenging the progressive/linear and historicist view of history. Especially after the Holocaust, trauma studies have been shaped in the direction of this thesis and new ways to represent the trauma started to be searched in the field of art. Even though Benjamin never uses the word trauma, he looks for a relationship between the emergence of allegory and collective trauma in both the thesis on Angelus Novus and his works on Trauerspiel (Baroque mourning plays). Despite the fact that there are a lot of discussions on the representation of trauma in film, works on the contribution of the horror genre to this representation are very few. Adam Lowenstein analyzes the post- WWII modern horror film as an innovative representation of trauma, using Benjamin's theory of allegory. In this study, Lowenstein's methodology of textual analysis and genre theory is going to be merged with trauma studies in order to analyze the examples of allegorical films from the post-2010 Turkish cinema. The films that are examined in this study are chronologically: Once Upon A Time in Anatolia (Nuri Bilge Ceylan, 2011), Beyond the Hill (Emin Alper, 2012), Frenzy (Emin Alper, 2015), Ivy (Tolga Karaçelik, 2015) and Inflame (Ceylan Özgün Özçelik, 2017). The films are analyzed through Benjamin's theory of allegory and the emergence of generic elements of the horror genre in these non-horror films is discussed as a new possible way to represent trauma.