Müzik öğretmenlerinin öğretmenlik mesleğine adanmışlık düzeylerinin incelenmesi
Examination of music teachers' levels of commitment to the teachingprofession
- Tez No: 765693
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞEHRİBAN KOCA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışmada müzik öğretmenlerinin öğretmenlik mesleğine adanmışlık düzeylerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırma tarama modelinde betimsel bir çalışma olup, araştırmada tarama modellerinden genel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmada Kozikoğlu ve Senemoğlu (2018) tarafından öğretmenlerin öğretmenlik mesleğine adanmışlıklarını belirlemeye yönelik geliştirilen“öğretmenlik mesleğine adanmışlık ölçeği”kullanılmıştır. Ölçek 5li likert tipi ölçek modelinde olup 20 madde ve 3 alt boyuttan oluşmaktadır. Ölçeğe ait Cronbach Alpha değerleri; birinci faktör için 0.92, ikinci faktör için 0.86, üçüncü faktör için 0.70, toplam ölçek için ise 0.90 olarak hesaplanmıştır. Yapılan araştırmada elde edilen veriler SPSS 22,0 paket programı kullanılarak analiz edilerek, aritmetik ortalama, frekans, standart sapma, bağımsız gruplar testi ve tek yönlü varyans analizi (ANOVA) ve yetersiz örneklem grupların analizinde Kruskal Wallis testi kullanılmıştır. Araştırmanın sonuç bölümünde ise elde edilen bulgular araştırmanın amacı doğrultusunda yorumlanmıştır. Araştırmada müzik öğretmenlerinin (4,36±0.49) puan ortalamasıyla öğretmenlik mesleğine adanmışlık düzeylerinin“çok yüksek”olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Kadın müzik öğretmenlerinin mesleğe adanmışlık düzeylerinin erkek öğretmenlere göre daha yüksek düzeyde olduğu saptanmıştır. Araştırmaya katılan öğretmenlerden 21-30 yaş ve 41-50+ yaş grubu müzik öğretmenlerinin 31-40 yaş grubu öğretmenlere göre öğretmenlik mesleğine adanmışlık düzeylerinin daha yüksek olduğu, 1-5 ve 16+ hizmet yılı olan müzik öğretmenlerinin ve 6-10 ve 11-15 hizmet yılı olan öğretmenlere göre öğretmenlik mesleğine adanmışlık düzeylerinin daha yüksek olduğu saptanmıştır. Araştırmaya katılan öğretmenlerden diğer eğitim kademelerinde hizmet veren öğretmenlerin, orta ve lise eğitim kademesinde görev yapan öğretmenlere göre öğretmenlik mesleğine adanmışlık düzeylerinin daha yüksek olduğu saptanmıştır. Diğer eğitim kurumlarında hizmet veren müzik öğretmenlerinin, ortaokul, Anadolu lisesi, fen lisesi, imam hatip lisesi ve güzel sanatlar liselerinde görev yapan öğretmenlere göre öğretmenlik mesleğine adanmışlık düzeylerinin daha yüksek olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to examine the level of dedication of music teachers to the teaching profession. The research is a descriptive study in the survey model, and the general survey model, one of the survey models, was used in the research. In the research, the“dedication scale to the teaching profession”developed by Kozikoğlu and Senemoğlu (2018) to determine teachers' dedication to the teaching profession will be used. The scale is in the 5-likert type scale model and consists of 20 items and 3 sub-dimensions. Cronbach Alpha values of the scale; 0.92 for the first factor, 0.86 for the second factor, 0.70 for the third factor and 0.90 for the total scale. The data collected in the research were analyzed using the SPSS 22.0 package program and the arithmetic mean, frequency, standard deviation, independent groups test and one-way analysis of variance (ANOVA) were used in the analysis of the data obtained, and the Kruskal Wallis test was used in the analysis of insufficient sample groups. In the conclusion part of the research, the findings were interpreted in line with the purpose of the research. In the study, it was concluded that the level of dedication to the teaching profession was“very high”with the mean score of music teachers (4.36±0.49). The level of dedication to the profession of female music teachers was found to be higher than that of male teachers. It was determined that 21-30 age group and 41-50+ age group music teachers, who participated in the research, had higher levels of commitment to teaching profession than 31-40 age group teachers. It was determined that the music teachers with 1-5 and 16+ service years and the teachers with 6-10 and 11-15 service years had higher levels of dedication to the teaching profession. Among the teachers participating in the research, music teachers serving at other education levels had higher levels of dedication to the teaching profession than teachers working at secondary and high school levels, and a significant difference was found. It was determined that the music teachers serving in other educational institutions had higher levels of Dedication to the Teaching Profession compared to the teachers working in Middle School, Anatolian High School, Science High School, Imam Hatip High School and Fine Arts High School.