Ankara ilkokullarındaki ikinci devre öğretmenlerinin öğretmenlik mesleği ve konu alanlarıyla ilgili eğitim ihtiyaçları
  1. Tez No: 21122
  2. Yazar: TUĞBA YANPAR
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. MÜNİRE ERDEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
ÖZET Bu araştırmanın amacı, îlkokul ikinci devre öğretmenlerinin öğretmenlik mesleği ve konu alanlarıyla ilgili önemli gördükleri bilgi ve becerileri belirleyerek öğretmen yetiştiren kurumların programlarına yön vermektir. ' Araştırma 1991-1992 Öğretim yılında Ankara'nın merkez beş ilçesinden seçilen 10 ilkokulda yapılmış ve bu okul larda görev yapan 4. ve 5. sini*“ 100 öğretmen görüşü alınarak gerçekleştirilmiştir. Araştırmada veriler anket yoluyla elde edilmiştir. Anket, örnekleme giren 100 öğretmene uygulanmak üzere, alt problemlere cevap aramak amacıyla hazırlanmıştır. Anket, kişisel bilgiler, öğretmenlik meslek bilgileri ve konu alanı bilgileri olmak üzer üç bolümden oluşmuştur. Araştırmanın birinci alt problemi, ilkokul ikinci devre öğretmenlerinin öğretmenlik mesleğine ilişkin bilgi ve becerilerin önem derecesi ile ilgili görüşleri ve ikinci alt problemi de ilkokul ikinci devre öğretmenleri nin konu alanlarıyla ilgili bilgiler konusundaki görüşlerini almak amacını taşımaktadır. Bu çalışmanın sonuçları aşağıdaki gibi özetlenebilir: 1- îlkokul ikinci devre öğretmenlerinin öğretmenlik meslek bilgilerinden en önemli gördükleri konular eğitimin Temelleri ile ilgili Dİlgi ve becerilerden ”öğrencilerle Sağlıklı İletişim Kurma Becerisi“, Genel öğretim Yöntem ve Teknikleri alanında ”Ders araç-gereçler ini n kullanılması“ Program Geliştirme alanında ”Programların geliştirilmesi, düzenlenmesi ve düzeltilmesi“,.ölçme ve Değerlendirme alanında ”ölçme sonuçlarının değerlendirilmesi“Ii konularıdır. Bunun yanında ”Kapsam analizi“, ”Tutum ve Değerlerin öğretilmesi“, ”Türkçe Öğretimi“, Sosyal Bil giler öğretiminde ”Sosyal Bilgiler Kavramlarının öğretimi“, Fen öğretiminde ”Fen deneylerinin yapılışı ve labaratuvar kul lanımı“, Matematik öğretiminde ”Matematikte problem çözme becerisinin geliştirilmesi“ Beden eğitimi öğretiminde ”Çocukların kaslarını geliştirici oyunların bilgisi“, Resim öğretiminde ”Resim araç-gereçlerini n kullanımı“, Müzik öğretiminde ”Şarkı öğretimi“ konularını çok önemli bulmuşlardır. 2- İlkokul ikinci devre öğretmenlerinin koırualam bilgilerinden en önemli gördükleri konular Sosyal Bilgiler alanında ”Cumhuriyet Tarihi“, Fen Bilgisi Alanında ”Zenginlik Kaynaklarımız“, Matematik alanında ”ölçüler“, Türkçe'de ”Dilbilgisi Kuralları ve Çocuk Edebiyatı“, Resim-iş alanında ”Boyama Teknikleri“, Müzik alanında ”Nota Bilgisi“, Beden EQitimi alanında ”Spor ve Sağlık bilgisi" konularıdır. Bu sonuçlara göre öğretmen yetiştiren kurumların eğitim programlarında bu bilgi ve becerilerle konu alanlarına ağırlık verilmesi önerilebilir.
Özet (Çeviri)
121 SUMMARY The purpose of this research is to determine profes sional competencies and skills of senior primary school teachers their profession and subject matters that are perceived as important by them and to guide the programme of initial teacher training courses. This resarch was carried out on 100 teachers in 10 primary schools which were randomly chosen out of five counties of Ankara in 1991-92scho] ast ic year. Data were gathered through questionnaire. The questionnaire, which was administrated to 100 teachers, was prepared to find answers to subproblems. The g'uention- naire consists of three parts such as personal information, prefessional and subject matter knowledge. The first subproblem of the research aired at reveal ing senior primary teachers; opinion about their profes sional knowlodge, and the second one also aimed at showing their opinions about the subject-matter. The results of the study are summarized as follows: 1- The most important subjects are knowledge and skill about fundementals of education such as developing communicative skills with students in the Foundations of Education course, using teaching meterials in Teaching Methods and Techniques, curriculum development in Cur riculum Studies, evaluation of measurement results in Measurement and Evaluation, on the other hand Analysis of Content, Teaching of Attitudes and Values, teaching of Turkish (language) Teaching of Concepts of Social Studiesin Social Studies, doing.experiment s and use of laboratuarles in Science, improvement of Froblem SolvingIV Skills in Teaching of Mathematics,“knowledge of games for improvement of Children's Motor Skills in Physical Education, use of painting instruments in Teaching of Painting, Teaching Songs in Teaching of- Musics. 2- The following subject-matters were also found very important by senior primary school teachers. These are History of Republic of Turkey in Social Studies, Natural Resources of Turkey in Science, ”Measures" ii Mathematics, Grammatical rules and children literature in Languages, Teaching of paintings in Paintings, knowledge of Note in Muses, knowledge of sports and health in Physical Education. As a results of this study it is suggested that ini tial teacher training institutions should pay more atten tion to these subjects and improve knowledge and skills in their teaching programmes.