Reduced graphene oxide embedded polymeric nanofibers for thermo-responsive drug delivery systems
Termo-duyarlı ilaç taşıma sistemleri için azaltılmış grafen oksit gömülü polimerik nanolifler
  1. Tez No: 765703
  2. Yazar: TUGAY SANCAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AMİTAV SANYAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Son yıllarda nanolifler, geniş yüzey alanı/hacim oranı, gözeneklilik ve kayda değer mekanik mukavemet gibi ayırt edici nitelikleri nedeniyle biyomedikal uygulamalarda popüler hale gelmiştir. Elektrospinning, basit kurulumu ve uygun maliyetli üretimi nedeniyle nanolifleri üretmek için en yaygın kullanılan yöntemdir. Üretilen nanolifler, karakteristik özellikler kazandırmak ve uygulamalarını sağlamak için farklı fonksiyonel gruplarla modifiye edilebilir. Son yıllarda nanolifleri işlevsel hale getirmek için 'klik' kimya dönüşümleri tercih edilmiştir. Bu tezde, elektrospinning yardımıyla furan fonksiyonelleştirilmiş polimerik nanolifler üretmek için tıklanabilir kopolimerler sentezlendi. Üretilen nanoliflerin morfolojik özellikleri SEM ile karakterize edilmiştir. İndirgenmiş grafen oksit (r-GO), elyaflı malzemeye fototermal bir özellik sağlamak için elektro-eğirme sırasında nano elyafın içine gömüldü. r-GO içeren malzemelerin yakın kızılötesi (NIR) ışıkla ışınlanması, ışığın ısıya dönüştürülmesiyle sonuçlanır ve lifli substratın yüzeyinin sıcaklığını arttırır. Doksorubisin (DOX), furan-fonksiyonelleştirilmiş nanolifler ve maleimid-modifiye ilaç molekülleri arasında Diels-Alder (DA) eklenmesini sağlamak için bir maleimid fonksiyonel grubu ile modifiye edildi. İlaç molekülünün başarılı bir şekilde konjuge edilmesinden sonra, ilaç konjuge nanofiberin NIR ışığına maruz bırakılması, retro Diels-Alder (rDA) reaksiyonuna yol açar ve hızlı ışık-ısı dönüşümü sayesinde ilaç salınımı ile sonuçlanır.
Özet (Çeviri)
In recent years, nanofibers have become popular in biomedical applications because of their distinctive qualities, such as the large surface area to volume ratio, porosity, and appreciable mechanical strength. Electrospinning is the most widely utilized method to manufacture nanofibers due to its straightforward setup and cost-effective production. Fabricated nanofibers can be modified with different functional groups to impart characteristic properties and enable their application. In recent years, 'click' chemistry transformations have been preferred to functionalize nanofibers. In this thesis, clickable copolymers were synthesized to generate furan functionalized polymeric nanofibers with the help of electrospinning. Morphological features of the produced nanofibers were characterized with SEM. Reduced graphene oxide (r-GO) was embedded into the nanofiber during electrospinning to provide a photothermal property to the fibrous material. Irradiation of r-GO-containing materials with near-infrared (NIR) light results in the conversion of the light into heat and increases the temperature of the surface of the fibrous substrate. Doxorubicin (DOX) was modified with a maleimide functional group to enable Diels-Alder (DA) cycloaddition between furan-functionalized nanofibers and maleimide-modified drug molecules. After successfully conjugating the drug molecule, exposing drug conjugated nanofiber to NIR light leads to retro Diels-Alder (rDA) reaction resulting in drug release thanks to rapid light-to-heat conversion