Ce, Sm ve Gd bileşiklerinin uyarma faktörlerinin belirlenmesi
Determination of the excitation factors of Ce, Sm and Gd compounds
  1. Tez No: 765701
  2. Yazar: CENGİZ TELATAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİROL ERTUĞRAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu tezde, Ce, Sm, Gd elementleri ve bileşiklerinin (Ce(OH)4, CeCl3, Ce2(SO4)3, CeO2, SmCl3, Sm(NO3)36H2O, Sm2O3, Sm2(SO4)3, Gd2(CO3)3H2O, Gd2(C2O4)3H2O, Gd2O3, Gd2(SO4)3) 59,54 keV'lik foton enerjisinde uyarma ve geçiş geometrileri kullanılarak; Kα ve Kβ uyarma faktörleri, K kabuğu soğurma sıçrama faktörleri, Kα ve Kβ X-ışını üretim tesir kesitleri, toplam K X-ışını üretim tesir kesitleri, Kβ/Kα şiddet oranları, K kabuğu flouresans verimi ve toplam atomik azaltma tesir kesitleri deneysel olarak belirlenmiştir. Saf elementler için belirlenen uyarma parametrelerinin deneysel ve teorik sonuçları arasında uyum olduğu görülmüştür. Ancak farklı konsantrasyona sahip bileşikler içindeki elementlerin deneysel sonuçlarının saf elementlerin teorik sonuçları ile belirli oranlarda farklılıklar gösterdiği gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the Kα and Kβ excitation factors, K Shell absorption bounce factors, Kα and Kβ X-ray generation cross sections, total K X-ray generation cross sections, Kβ/Kα intensity ratios, K Shell fluorescence efficiency and total atomic absorption cross sections of Ce, Sm, Gd elements and their compounds(Ce(OH)4, CeCl3, Ce2(SO4)3, CeO2, SmCl3, Sm(NO3)36H2O, Sm2O3, Sm2(SO4)3, Gd2(CO3)3H2O, Gd2(C2O4)3H2O, Gd2O3, Gd2(SO4)3) were determined experimentally using excitation and transition geometries at 59.54 keV photon energy. It has been observed that there is a good agreement between the experimental and theoretical results of the excitation parameters determined for the püre elements. However, it has Been observed that the experimental results of the elements in The compounds with different concentrations differ in Certain proportions with the theoretical results of the püre elements.