Tekstil esaslı karbondioksit yakalama ürünleri
Textile based carbon dioxide capture products
- Tez No: 765708
- Danışmanlar: PROF. DR. JALE YANIK, DOÇ. DR. AHMET ÇAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Chemistry, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Organik Kimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu tez çalışmasında, aktif karbon keçelerden karbondioksit yakalama amaçlı katı adsorbentlerin geliştirilmesi amaçlanmıştır. Akrilik esaslı, pamuk esaslı ve bunların karışımından elde edilen akrilik-pamuk esaslı keçelerden oksidasyon, karbonizasyon ve aktifleştirme işlemleri ile aktif karbon lifleri üretilmiştir. Bu adsorbentlerin karbondioksit yakalama performansları araştırılmıştır. Ayrıca, elementel analiz, FTIR, BET ve SEM analizleri ile aktif karbon liflerin karakterizasyonu incelenmiştir. Üretilen aktif karbon liflerin SEM analizleri sonucu genel olarak lifli yapılarını koruyabildikleri gözlemlenmiştir. %100 akrilik esaslı aktif karbon liflerin en yüksek yüzey alana sahip olduğu görülmüştür (800 °C de karbonize edilmiş 1:3 KOH aktivasyonlu PAC örneği, 1578,0 m2/g). Örneklerin karbondioksit adsorpsiyon kapasiteleri incelendiğinde en fazla adsorpsiyon (1 barda 3.79 mmol/g), 800 °C'de karbonize ve 1:3 oranında aktive edilen %100 akrilik esaslı aktif karbon lifinde görülmüştür. Kitosan aplikasyonunun işlemsiz öncül malzemeye yapılmasının uygun olduğu ve pamuk esaslı aktif karbon liflerinde bu uygulamanın karbondioksit adsorpsiyonunu önemli ölçüde artırdığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, it was aimed to develop solid adsorbents for carbon dioxide capture from activated carbon felts. Activated carbon fibers were produced from acrylic-based, cotton-based and acrylic/cotton-based felts by oxidation, carbonization and activation processes. The carbon dioxide capture performances of the activated carbon fibers obtained were investigated. In addition, characterization of activated carbon adsorbents were investigated by elemental analysis, FTIR, BET and SEM analysis. As a result of SEM analysis of the produced activated carbon fibers, it was observed that they could generally preserve their fibrous structure. It was observed that 100% acrylic-based activated carbon fibers had the highest surface area (1:3 KOH activated PAC sample carbonized at 800 °C, 1578.0 m2/g). When the carbon dioxide adsorption capacities of the samples were examined, the highest adsorption (3.79 mmol/g at 1 bar) was observed in the 100% acrylic-based activated carbon fiber, carbonized at 800 °C and activated at a ratio of 1:3. It was determined that the chitosan application to untreated precursor samples was suitable and this application increased the CO2 adsorption of cotton based activated carbon fibers to a great extent.