Co-living experiments revisited, with two case studies from the Netherlands: Organization, community, and design dimensions in co-housing
Müşterek yaşam deneylerine yeniden bakış, Hollanda'dan iki örnek çalışma ile: Müşterek konutta örgütlenme, topluluk ve tasarım boyutları
- Tez No: 765709
- Danışmanlar: PROF. DR. AYDAN BALAMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Uygun fiyatlı konut sıkıntısına ek olarak, ana akım konut üretiminde hanehalkı çeşitliliğinin ve dezavantajlı grupların dışlanışı, alternatif çözüm arayışlarını zorunlu kılmaktadır. Bu çalışma, Türkiye'de mevcut konut üretimindeki alternatif eksikliği eleştirisinden hareketle, bu sorunları aşmayı hedefleyen müşterek konut modelini yeniden ele almaktadır. Tarihi arkaplan olarak, ütopya tasarımları ve uygulanmış örneklerinden, Sovyet, İskandinav ve Amerikan müşterek yaşam deneylerine uzanan birikime yer verilmiştir. Araştırmada müşterek konut konsepti örgütlenme, topluluk ve tasarım boyutları ile tartışılmaktadır. Örgütlenme boyutu, hedeflenen gruplar için izlenebilecek sürece, projenin amacına ve programına karar verme aşamalarıyla ilgilidir. Topluluk boyutu, bireylerin etkileşimini ve bağlılığını güçlendirerek, ahenk ve sürdürülebilirliğin sağlanması için esastır. Tasarım boyutunda ise özel, ortak ve ara mekanlar dengesinin katılımcı bir süreçle sağlanması ile, esneklik ve uyarlanabilirlik ilkeleri öne çıkmaktadır. Araştırmanın Hollanda'dan güncel iki örnekle gerçekleştirilen kısmı, bu parametrelerle değerlendirilmiştir. Örneklerden ilki, müşterekleşme ilkeleri etrafında 'aşağıdan yukarıya' örgütlenmiş bir konut kooperatifi (Nieuwe Meent) projesi, diğeri ise 'yukarıdan aşağıya' örgütlenme yaklaşımını örnekleyen, uygulanmış bir esnek yaşam (Flexwonen) projesidir. Her ikisi de paylaşım, dayanışma ve ait olma duygusunun hedeflendiği kapsayıcı bir topluluk ve fiziki ortamın yaratılmasını amaçlamıştır. Bu karşılaştırmalı çalışma, müşterek konut yaklaşımının uygun fiyat ve kapsayıcılık potansiyeli ve sosyal çeşitliliği dikkate alma kabiliyeti ile, Türkiye'de gençler, yaşlılar ve mültecileri de içeren dezavantajlı grupların ihtiyaçlarını karşılayamayan ana akım konut üretimine güçlü bir alternatif sunduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Besides the shortage of affordable housing, the exclusion of household diversity and disadvantaged groups in mainstream house production necessitates the search for alternative solutions. Based on the criticism of the lack of alternatives in the current housing production in Turkey, this study reconsiders the co-housing model, which aims to overcome the aforementioned problems. To provide historical background, examples ranging from the first utopian ideas and realizations to the Soviet, Scandinavian, and American shared housing experiments are covered. In the research, the concept of co-housing is discussed in terms of organization, community, and design. The organizational dimension concerns the stages of deciding the purpose and schedule of the project for the targeted groups. The community dimension is essential to ensure coherence and sustainability by empowering individuals through interaction and commitment. For the design dimension, the balance of private, common, and transitional spaces is determined through a participatory process, and principles of flexibility and adaptability come to the fore. The primary research, which is carried out with two current cases from the Netherlands, is assessed within these parameters. The first of the case studies is a cooperative housing project organized 'bottom-up' around the principles of 'commoning' (Nieuwe Meent), while the other is an implemented 'flexible living' concept (Flexwonen) that represents the 'top-down' organizational approach. Both aimed to create an inclusive community and physical environment characterized by sharing, solidarity, and a sense of belonging. This comparative study demonstrates that the co-housing approach, with its potential for affordable and inclusive housing and its ability to take social diversity into account, offers a strong alternative to mainstream housing production in Turkey, which cannot meet the needs of disadvantaged groups including young people, the elderly, and refugees.