Şamanizm kültüründeki sembollerin anlamları ve günümüz erkek giysilerine uyarlanması
Meanings of symbols in Shamanism culture and their adaptation to comtemporary men's clothing
- Tez No: 765714
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLSEREN YÜCEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Giyim Endüstrisi, Güzel Sanatlar, Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Clothing Industry, Fine Arts, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Nişantaşı Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil ve Moda Tasarımı Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Tekstil ve Moda Tasarımı Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Şamanizm, insanlık tarihinin başlangıcından günümüze kadar uzanan bir yaşam ve inançlar bütünüdür. Bu yaşam tarzının kahramanları şamanlardır. Hayatımızda olan her şey doğadan gelir. İlk insanlardan günümüze eşsiz semboller oluşturulurken, tamamen doğal ürünlerle ve doğayı bozmadan devam etmiştir. Doğa, sanatçının ilham kaynağıdır. Sanat, insan yaşamının varoluş nedeni, yaşama tutunması ve kılavuzu olmuştur. Doğadan ilham alan her şey özünde bir sihirdir. Günümüzün gelişen düzeninde sanat terimleri, eski yaşam biçimlerinde olduğu gibi sanatçıya şamanik bir değer kazandırmıştır. Şamanizm' in insanlar üzerindeki izleri ve etkisi her alanda olduğu gibi giyimde de yol gösterici olmuştur. Bu çalışma da Şamanizm ve şaman kavramları incelenmiştir. Kadın, erkek şaman farklılıkları, şaman giysileri, aksesuarı ve sembolik anlamlandırmalara yer verilmiştir. Göstergebilim, gösterge ve anlamlandırma metotlarına açıklık getirilmiştir. Kaya üzerine resmedilmiş Şamanizm'e ait olduğu idea edilen resimler ve sembollerin yorumlaması göstergebilim aracılığıyla yapılmıştır Şamanizm kültüründe kullanılan; giysiler, aksesuar ve semboller günümüz ürünlerine birleştirilerek tema haline getirilmiştir. Sırasıyla; hikâye panosu, teknik çizim, artistik çizim ve kombinasyon yorumu yapılarak erkek giyimine uyarlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Shamanism is a set of life and beliefs from the beginning of human history to the present day. The heroes of this lifestyle are shamans. Everything that happens in our life comes from nature. While creating unique symbols from the first people to the present, it has continued with completely natural products and without disturbing the nature. Nature is the artist' s source of inspiration. Art has been the reason for the existence of human life, its holding on to life and its guide. Anything inspired by nature is magic at its core. In today' s developing order, the terms of art have given the artist a shamanic value, as in the old ways of life. The traces and influence of shamanism on people have been a guide in clothing as well as in every field. This study examines the concepts of shamanism and shaman. Female and male shaman differences, shaman clothing, accessories and symbolic meanings are included. Semiotics, sign and signification methods have been clarified. The attribution of shamanism to symbols and semiotic interpretation in rock paintings were made through semiotics. used in shamanism culture; clothes, accessories and symbols were combined into today's products and became a theme.Respectively; storyboard, technical drawing, artistic drawing and combination interpretation were made and adapted to men's clothing.