Kekik (Oreganum onites) posasının çayır silajının kalite parametrelerine etkisi
The effect of oregano (Oreganum onites) pulp on quality parameters of meadow silage
  1. Tez No: 765745
  2. Yazar: ŞİRİN DUYGU YEŞİL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHTAP GÜNEY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hayvan Besleme ve Beslenme Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
Bu çalışmada, çayırotu hasılına farklı oranlarda kekik posası ilave edilerek silolanmasının, silajların fiziksel kalite özellikleri, silaj fermantasyonu ve aerobik stabilite üzerine etkisinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışmada, ilk biçim çayırotu hasılına katkısız ve ağırlık esasına göre %3 ile %5 oranında kurutulmuş kekik posası ilave edilmiş ve 3 grup olacak şekilde silolanmıştır. Her bir grup için 6 adet olmak üzere toplamda 18 adet silaj örneği 1 l'lik cam kavanozlarda 60 gün süreyle fermantasyona bırakılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine the effect of ensiling by adding Oregano pulp at different rates to the meadow grass on the physical quality properties of silages, silage fermentation and aerobic stability. In the study, dried oregano pulp at the rate of 3% to 5% by weight basis and without additives was added to the first harvested of meadow grass and it was ensiled as 3 groups. A total of 18 silage samples, 6 for each group, were left for fermentation in 1 liter glass jars for 60 days.