Rekreatif amaçlı kayak sporu yapan bireylerin serbest zaman ilgilenim ve mutluluk düzeylerinin incelenmesi
An examination of leisure time involvement and happiness of individuals skiing as A recreational activity
  1. Tez No: 765744
  2. Yazar: ŞEYDA NUR SUNA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERCAN GÜR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu araştırmanın temel amacı; rekreatif faaliyet olarak kayak sporu yapan bireylerin demografik özellikleri ile serbest zaman ilgilenim ve mutluluk düzeylerinin arasındaki farklılığın tespit edilmesidir. Araştırmaya Bingöl Haserek Kayak Merkezinde 2021-2022 kayak sezonunda konaklamalı olarak rekreatif amaçlı kayak sporu yapan rastgele seçilmiş 302 birey katılmıştır. Çalışmada verilerin toplanmasında anket yöntemi kullanılmıştır. Katılımcılara ait demografik özellikler için kişisel bilgi formu, Serbest Zaman İlgilenim Ölçeği (SZİÖ) ve Oxford Mutluluk Ölçeği kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the difference between the demographic characteristics of individuals who do skiing as a recreational activity and their leisure activity involvement and happiness levels. In this research, 302 randomly selected individuals participated who did recreational skiing with accommodation in Bingöl Haseke Ski Center during the 2021-2022 ski season. The survey method was used in the collection of data in the study. For the demographic characteristics of the participants, the individual introduction form, the free time interest scale (SSIÖ) and the Oxford Happiness Scale were used.