Muş yöresinde yetişen Ranunculus cornutus (evlimemedotu) bitkisinin fenolik madde içeriği ve biyolojik aktiviteleri
Phenolic content and biological activities of Ranunculus cornutus (evlimemedotu) growing in Muş region
  1. Tez No: 765747
  2. Yazar: SERAP DİCLE
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET SAVCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Kimya, Biochemistry, Chemistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muş Alparslan Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Ranunculus cornutus DC. bitkisi uzun zamandan beri kabızlık, romatizma, hemoroid (basur), ödem, apse, yaraların iyileştirilmesi ve sarılık gibi hastalıkların tedavisinde kullanılmaktadır. Çalışmamızda ülkemizde geleneksel tıpta kullanılan Ranunculus cornutus DC. (Evlimemedotu)'nin içerik analizi ve bazı biyolojik aktiviteleri araştırıldı. Bu amaçla, bitkinin metanol ve su ekstraktları alınarak, her bir ekstraktın toplam fenolik madde miktarı LC-MS-MS cihazı aracılığıyla belirlendi. Antioksidan aktivitelerini belirlemek için ise ferrik tiyosiyanat metoduna göre total antioksidan yöntemi, demir iyonu indirgeme yöntemi (FRAP), bakır iyonu indirgeme yöntemi (CUPRAC), demir şelatlama yöntemi, 1,1-Difenil 2-pikril hidrazil (DPPH) radikal süpürme yöntemi ve 2,2'-azinobis (3-etilbenzotiazolin-6-sülfonik asit (ABTS) radikali giderme yöntemi kullanıldı. Fenolik bileşik kompozisyonu olarak en yüksek ilk üç fenolik bileşik fumarik asit (3261,43 µg/L ), vanilik asit (1217,70 µg/L) ile ferulik asit (769,40 µg/L) olarak tespit edildi. Bitkiden elde edilen su ekstrelerinin toplam antioksidan aktivitesi, artan konsantrasyon (15 µg, 30 µg, 45 µg) ile doğru orantılı olarak arttı. FRAP indirgenme aktivitesi sonuçlarına göre standart olarak kullanılan BHA (IC50:90,34 mg/mL)'nın ekstraktlara göre daha güçlü indirgen olduğu görüldü. Kuprak metodu sonuçlarına göre de BHA (IC50:101,47 mg/mL)'nın ekstraktlara göre daha güçlü olduğu saptandı. Demir şelatlama aktivitesi sonuçlarına göre AA (IC50:32,41 mg/mL), ekstraktlara göre daha iyi aktivite gösterdi. DPPH ve ABTS radikal süpürme sonuçlarına göre AA en iyi aktiviteyi gösterdi. Antioksidan sonuçları değerlendirildiğinde bitkinin su ve metanol ekstraktlarının standart antioksidanlara göre daha düşük aktivite sergiledikleri tespit edildi.Bunun nedeninin, içerdikleri fenolik miktarının oranıyla ilişkili olduğunu söyleyebiliriz. Bununla birlikte metanol ekstraktının genel olarak su ekstraktından daha iyi antioksidan aktiviteye sahip olduğu gözlendi. Son olarak ekstraktların DNA üzerindeki etkilerinin sonuçlarına göre, H2O2'nin ve H2O2 ile DMSO'nun birlikte DNA'nın kararlı formu olan Form I'i bozarak daha kararsız hale getirdiği anlaşıldı. Su ve metanol ekstraktlarının tek başına DNA'nın kararlı yapısı üzerinde olumsuz bir etki yapmadığı ve Form I ile Form II yapısında tuttuğu tespit edildi. Su ve metanol ekstraktlarının, peroksitin DNA üzerindeki zararlı etkilerini azaltma aktiviteleri kıyaslandığında su ekstraktının daha etkili olduğu söylenebilir. Mevcut bitki türüyle alakalı özellikle antioksidan çalışmalar bulunmadığından bu bitki türü ile yapılacak başka çalışmaların genetik hazinemiz olan bitkilerimizin korunması ve nesillere aktarılması açısından önem arz ettiği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Ranunculus cornutus DC. has long been used in the treatment of diseases such as constipation, rheumatism, hemorrhoids, edema, abscess, wound healing and jaundice. In this study, the content and biological activities of R. cornutus DC. (Evlimemedotu), which is used in traditional medicine, were analyzed. For this purpose, methanol and water extracts of the plant were obtained and the total phenolic content of each extract was determined by LC-MS/MS device. To determine their antioxidant activities, the total antioxidant method, iron ion reduction method (FRAP), copper ion reduction method (CUPRAC), iron chelation method, 1,1-Diphenyl 2-picryl hydrazil (DPPH) radical scavenging method and 2, 2ı-azinobis (3-ethylbenzothiazoline-6-sulfonic acid) radical removal method were used. The first three phenolic compounds with the highest phenolic compound composition were fumaric acid (3261.43 µg/L), vanillic acid (1217.70 µg/L), and ferulic acid (769.40 µg/L). The total antioxidant activity of the water extracts obtained from the plants increased in direct proportion to increasing concentrations (15, 30, and 45 µg). According to the results of the FRAP (BHA-IC50:90.34 mg/mL) and CUPRAC (BHA- IC50:101.47 mg/mL) methods, BHA was a stronger reducing agent than the other extracts. According to the iron chelating activity results, AA (IC50:32.41 mg/mL) showed better activity than the extracts. According to DPPH and ABTS radical scavenging assays, AA showed the best activity. When the antioxidant results were evaluated, the water and methanol extracts of the plant showed lower activity than the standard antioxidants. The reason for this is related to the ratio of the phenolic content. However, the methanol extract had better antioxidant activity than the water extract. Finally, according to the results of the effects of the extracts on DNA, it was understood that H2O2 and H2O2, and DMSO together degraded the stable form of DNA, Form I, making it more unstable. It was confirmed that the water and methanol extracts alone did not have a negative effect on the stable structure of DNA and kept it in Form I and Form II structures. When the activities of the water and methanol extracts were compared to reduce the harmful effects of peroxide on DNA, the water extract was found to be more effective. Since there are no antioxidant studies on existing plant species, further studies on these plant species are thought to be important in terms of protecting our plants, which are our genetic treasure, and transferring them to generations.