18-64 yaş arası bireylerde akıllı telefon bağımlılığı ile uyku kalitesi arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between smartphone addiction and sleep quality in individuals aged 18-64
- Tez No: 765748
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜZİN ZEREN ÖZTÜRK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı; 18-64 yaş arası bireylerde akıllı telefon bağımlılığının uyku kalitesi ile ilişkisinin değerlendirilmesidir. Gereç ve Yöntem: Çalışmanın evrenini ve örneklemini Seyrantepe Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi Aile Hekimliği Polikliniklerine başvuran 18-64 yaş arası bireyler oluşturmaktadır. 01.07-31.08.2022 tarihleri arasında aile hekimliği birimine başvuran 18-64 yaş arası 800 hasta olup %95 güvenilirlikte örneklem büyüklüğü 260 kişi olarak hesaplandı ve 261 kişiye ulaşıldı. Araştırmanın verileri; sosyodemografik özellikler, Akıllı Telefon Bağımlılığı Ölçeği Kısa Formu ve Pittsburg Uyku Kalitesi İndeksi ile toplandı. Araştırmanın verileri SPSS 22.0 programı ile analiz edildi. Verilerin normal dağılım analizi yapıldı ve normal dağılım sağladıkları görüldü ve analizler parametrik testler ile yapıldı. Tanımlayıcı özellikler için sayı, yüzde, ortalama ve standart sapma analizleri yapıldı. İkili grupların karşılaştırılmasında Student t testi, ikiden fazla grupların karşılaştırılmasında ANOVA testi yapıldı. Ölçekler arasındaki ilişkiyi belirlemek için Pearson Korelasyon testi yapıldı. Ölçek etkisini ölçmek için Basit Doğrusal Regresyon analizi yapıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study; Evaluation of the relationship between smartphone addiction and sleep quality in individuals aged 18-64. Materials and Methods: The population and sample of the study consists of individuals between the ages of 18-64 who applied to Seyrantepe Hamidiye Etfal Training and Research Hospital Family Medicine Polyclinics. Between 01.11- 31.12.2021, there were 800 patients aged 18-64 who applied to the family medicine unit, and the sample size was calculated as 260 people with 95% reliability, and 261 people were reached. The data of the research; sociodemographic characteristics were collected with the Smartphone Addiction Scale Short Form and the Pittsburg Sleep Quality Index. The data of the research were analyzed with the SPSS 22.0 program. Normal distribution analysis of the data was performed and it was seen that they provided normal distribution and the analyzes were made with parametric tests. Number, percentage, mean and standard deviation analyzes were performed for descriptive features. Student's t test was used to compare paired groups, and ANOVA test was used to compare more than two groups. Pearson Correlation test was used to determine the relationship between the scales. Simple Linear Regression analysis was performed to measure the scale effect.