Eğimli kök kanallarında farklı kök kanal patlarıyla yapılan kanal dolgusundaki boşlukların MİKRO-BT ile incelenmesi
MİCRO-CT evaluation of voids in root canal filling with different root canal sealers in curved root canals
- Tez No: 765749
- Danışmanlar: PROF. DR. AYLİN KALAYCI
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Endodontik tedavinin başarısı kök kanalının sızdırmaz bir şekilde doldurulmasına bağlıdır. Kök kanal dolgusunun amacı, periapikal dokuların enfeksiyonuna karşı bariyer oluşturmaktır. Kök kanalına yapılan dolgunun sızdırmazlığı, ilgili dişin sağlıklı bir biçimde fonksiyonda kalabilmesi açısından oldukça önemlidir. Kanal dolgusu içerisindeki boşluklar, bakterilerin çoğalmasına neden olabilir veya mikrosızıntı yoluyla onların içeri girmesine izin verebilir. Kök kanallarının eğimli olması yapılan kanal dolgusunun sızdırmazlığını etkilemektedir. Endodontide son yıllarda kullanıma sunulan kalsiyum silikat içerikli kök kanal patları, geleneksel kök kanal patlarına kıyasla canlı dokular tarafından daha iyi tolere edilebilmelerinin yanında, fiziksel özelliklerinin de iyi olması sebebiyle geleneksel kanal dolgu patları ile karşılaştırıldığında endodontide yaygın bir biçimde kullanılmaktadır. Çalışmamızda çeşitli sebeplerle çekilmiş, kök gelişimini tamamlamış, internal rezorpsiyonu bulunmayan, kurvatür açıları Schneider(Schneider 1971) metoduna göre 25 derece ve üstü olan, 30 adet insan alt büyük azı dişi kullandık.Örneklerin boyutları 15mm'ye standardize edilerek kök kanalları, ProTaper Universal ( Ballaigues, İsviçre) döner eğe sistemi kullanılarak F2 eğeye kadar genişletildi.Daha sonra dişler rastgele 3 gruba ayrıldı(n=10). 1. grup AH Plus Bioceramic+tek kon, 2. grup Bioroot RCS+tek kon, 3. grup ise AH Plus+ tek kon yöntemi kullanılarak dolduruldu.Kanal dolgularında oluşan boşlukları incelemek için mikro-BT sistemi kullanıldı.Örneklerden görüntü elde etmek için yüksek çözünürlüklü, masaüstü mikro-BT sistemi (Bruker Skyscan 1275, Kontich, Belçika) kullanılarak örnekler tarandı.Tarama yapılırken Mikro BT sistemi 100 kVp(Kilovolt peak),100 mA(mili amper) ve 0.5 mm Al/Cufiltre; voxel boyutları 12.1 μm ve 0.5 rotasyon parametrelerine göre çalıştırıldı. NRecon (ver. 1.6.7.2, SkyScan, Kontich, Belçika) ve CtAn (CT analyzer) (ver. 1.17.7.2, SkyScan) yazılımı, kullanılarak aksiyal kesitte 1000x1000 piksellik iki boyutlu görüntüler alındı. Tüm taramalardan toplam 1023 kesit görüntü elde edildi. 3 boyutlu hacimlerdeki boşlukların hesaplanması için, orijinal gri tonlamalı görüntüler, gürültü azaltmak için bir Gauss düşük geçiş filtresi ile işlendi. Her diş, kökün apikal ucundan 0-4 (apikal), 4-8 (orta) ve 8-12 mm (koronal) olacak şekilde boşlukların değerlendirilmesi için üç bölgeye ayrıldı. Kök dolgu hacminin ortalama yüzdeleri (güta-perka ve endodontik patın hacminin toplamı), kök kanal dolgu materyali içinde dağıtılan iç boşlukların hacmi, kanal duvarları boyunca dış boşluklar ve kombine boşluklar kanal duvarları ile iletişim halinde olan materyaller mikro-bt analizi ile değerlendirildi. Boşluk değerlerinin gruplar arasında karşılaştırılmasında Kruskal Wallis Varyans Analizi kullanıldı. Farklılığın hangi grup yada gruplardan kaynaklandığı Kruskal Wallis Çoklu karşılaştırma testi ile incelendi.Boşluk değerlerinin grup içi bölgeler arasındaki(apikal,koronal,orta) karşılaştırılmasında Friedman Testi kullanıldı. Farklılığın hangi bölgelerden kaynaklandığı Friedman Çoklu karşılaştırma testi ile incelendi.
Özet (Çeviri)
The success of endodontic treatment depends on hermetic sealing of the root canal.The purpose of root canal filling is to create a barrier against infection of the periapical tissues.The sealing of the filling made into the root canal is very important for the tooth to remain in a healthy way.Voids in the root canal filling can cause bacteria to grow or allow them to enter through microleakage.The curvature of the root canals affects the sealing of the canal filling.Root canal sealers containing calcium silicate, which have been used in endodontics in recent years, are being used more and more in endodontics due to their better tolerance by living tissues compared to traditional root canal sealers, and their physical properties are comparable to traditional canal filling sealers.In our study, 30 human mandibular molars with curvature angles of 25 degrees and above according to Schneider(Schneider 1971) method, which were extracted for various reasons, have completed root development, have no internal resorption, were used.The dimensions of the samples were standardized to 15 mm.The root canals of the specimens were enlarged to the F2 file using the ProTaper Universal ( Ballaigues, Switzerland) rotary file system.Then the teeth were randomly divided into 3 groups (n=10). 1st group was filled with AH Plus Bioceramic+single cone, 2nd group was filled with Bioroot RCS+single cone, and 3rd group was filled using AH Plus+ single cone method.Samples were scanned using a high resolution desktop micro-CT system (Bruker Skyscan 1275, Kontich, Belgium) (Figure 2.2.) to obtain images from the samples.While scanning, Micro CT system 100 kVp (Kilovolt peak), 100 mA (mili amp) and 0.5 mm Al/Cufilter; The voxel dimensions were run according to the 12.1 μm and 0.5 rotation parameters.Two-dimensional images of 1000x1000 pixels in the axial section were obtained using NRecon software (ver. 1.6.7.2, SkyScan, Kontich, Belgium) and CtAn (CT analyzer) (ver. 1.17.7.2, SkyScan).A total of 1023 cross-sectional images were obtained from all scans.To calculate voids in 3D volumes, the original grayscale images were processed with a Gaussian low-pass filter to reduce noise.Each tooth was divided into three zones for the evaluation of voids, 0-4 (apical), 4-8 (middle), and 8-12 mm (coronal) from the apical tip of the root.The mean percentages of root filling volume (sum of gutta-percha and endodontic sealer volume), the volume of internal voids distributed in the root canal filling material, the external voids along the canal walls, and the combined voids materials in contact with the canal walls were evaluated by micro-CT analysis.Kruskal Wallis Analysis of Variance was used to compare void values between groups. The group or groups that caused the difference was examined with the Kruskal Wallis Multiple comparison test.The Friedman Test was used to compare the void values between the regions within the group (apical, coronal, middle).