The impact of effective leadership and organizational innovation in achieving performance excellence: Empirical study of the investment boards in Iraq
Performans mükemmelliğine ulaşmada etkili liderlik ve örgütsel yeniliğin etkisi: Irak'taki yatırım kurullarının ampirik çalışması
  1. Tez No: 765810
  2. Yazar: ADHHAR MUDHAFAR ISMAIL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERKAN ALSU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Etkili liderlik, kuruluşlardaki birçok faaliyetin ana itici gücüdür. Liderlik aynı zamanda üst yönetimin veya planlama, organizasyon, çıktı ve gözetim gibi yöneticilerin temel organizasyon işlevlerinden kaynaklanan yönetim rollerinden biridir. Bu nedenle, bu çalışmanın nihai amacı, organizasyonel performans mükemmelliğine ulaşmada etkili liderlik ve örgütsel yeniliğin etkisini araştırmaktır. Bir veri toplama yöntemi olarak anket anketi kullanıldı ve katılımcılar Irak'taki yatırım kurullarından, özellikle Irak'ın kuzeyindeki. Anket, yatırım kurullarının şubeleriyle çalışan yöneticiler ve çalışanlar arasında yönetildi. İstatistiksel programlar SPSS ve AMOS 23, ampirik verileri analiz etmek ve çalışma hipotezlerini test etmek için kullanılır. Sonuçlar, örgütsel yenilikle olumlu bir şekilde ilişkili etkili liderliğin, sonuçların örgütsel yeniliğin örgütsel performans mükemmelliğini olumlu etkilediğini ortaya koydu, ancak etkili liderliğin performans mükemmelliği üzerinde doğrudan bir etkisi olduğunu ve içinde çalışan yöneticilerin ve çalışanların algılarına dayanarak doğrudan bir etkisi oldu. Irak'taki yatırım kurulları. Ayrıca, sonuçlar örgütsel yeniliğin etkili liderliğin örgütsel performans mükemmelliği üzerindeki etkisine kısmen aracılık ettiğini göstermiştir. Bu çalışma, etkili liderlik, örgütsel yenilik ve performans mükemmelliği arasındaki ilişkiyi araştıran ampirik çalışmaların eksikliği olduğu için literatüre önemli ölçüde katkıda bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Effective leadership is the main driver of many activities in organizations. Leadership is also one of the management roles that result from key organizational functions of senior management, or managers, such as planning, organization, output, and oversight. Thus, the ultimate goal of this study is to explore the impact of effective leadership and organizational innovation in achieving organizational performance excellence. As a data collection method, the survey questionnaire was used, and the participants were from the investment boards in Iraq, in particular, north of Iraq. The survey was managed among managers and employees working with the branches of investment boards. The statistical programs SPSS, and Amos 23, are used for analyzing empirical data and testing the study hypotheses. The results showed that effective leadership positively related to organizational innovation, in addition, the results revealed that organizational innovation positively affects organizational performance excellence, however, there was a direct impact of effective leadership on performance excellence based on the perceptions of managers and employees working within the investment boards in Iraq. Furthermore, the results showed that organizational innovation partially mediates the impact of effective leadership on organizational performance excellence. The current study significantly contributes to the literature since there is a lack of empirical studies that have explored the relationship between effective leadership, organizational innovation, and performance excellence.