Administrative leadership and its role on achieving success strategies
İdari liderlik ve başarı stratejilerine ulaşmada rolü
- Tez No: 477346
- Danışmanlar: PROF. DR. SAİT PATIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bingöl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışma, boyutunun (sürekli yenilikler, yatay düzenleme ve etkin uygulama) temel alan başarı stratejilerinin elde edilmesinde boyutunun kapsadığı (yönetim yaratıcılığı, karar verme kabiliyeti ve örgüt kültürü) idari liderliğin rolünü araştırmayı amaçlamaktadır. Irak Erbil şehrindeki üç özel üniversitede (Bilgi Üniversitesi, Bayan Üniversitesi ve Lübnan - Fransız üniversitesi) akademik liderliklerin (kolaj dekanı, yardımları, bölüm sorumlusu, bölüm raportörü) perspektifleri üzerine. Bu çalışmanın amaçları: • Çalışmanın değişkenleri, İdari liderlik ve başarı stratejileri hakkında bir açıklama yapmak. • Elde edilen stratejik başarı düzeyini belirlemek. • Yönetim liderliği ve başarı stratejileri arasındaki ilişkiyi incelemek. • Yönetim liderliğinin başarı stratejileri üzerindeki etkisini keşfetmek. Çalışma örneğinden birincil veriler toplamak amacıyla hazırlanan anket formu. Ankete katılanlara bu araştırmanın amacını açıklamak için doğrudan araştırmacı tarafından dağıtılan 120 anket. 112 anket geri döndü ve istatistiksel olarak 106 anketin analizi amaçlandı. Bu çalışma, idari liderlik ile stratejilerin başarısı arasındaki korelasyonu ve etkiyi incelemek için iki hipotez ve bir alt hipotez seti sundu. Bu çalışma, yönetimsel liderliğin stratejilerin başarısı üzerinde zayıf bir etkisinin yanı sıra olumlu ancak zayıf bir korelasyon olduğunu bulmuştur. Yönetim liderliğinin stratejilerin başarısı üzerindeki rolünü iyileştirmek amacıyla, bu çalışmanın sonuçlarına dayalı olarak sunulan bir öneri seti.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate the role of administrative leadership that its dimension encompass of (administration creativity, the ability to make decisions, and organizational culture) on achieving success strategies that its dimension encompass of (continuous innovations, horizontal regulation, and effective implementation) based on the perspectives of academic leaderships (dean of collages, their assistance, head of departments, rapporteur of department) at three private universities in Iraqi Erbil city namely (Knowledge University, Bayan University, and Lebanese – French university). The objectives of this study are: To give an explanation about the variables of the study, Administrative leadership, and success strategies. To identify the level of strategic success achieved. To examine the relationship between administrative leadership, and success strategies. To discover the impact of administrative leadership on success strategies. A survey questionnaire prepared in order to collect primary data from study sample. 120 questionnaires distributed directly by the researcher in order to explain the aim of this study to the respondents. 112 questionnaires returned and for the purpose of statistically analyzing 106 questionnaires were appropriate. This study presented two hypotheses and a set of sub- hypotheses in order to examine the correlation and the impact between administrative leadership and strategies success. This study found that there is a positive but weak correlation as well as a weak impact of administrative leadership on strategies success. A set of recommendation presented based on the outcomes of this study, in order to improve the role of administrative leadership on strategies success.