The Cauchy-Schwarz divergence and entropy-based density-weighted active learning
Cauchy-Schwarz uzaklığı ve entropi tabanlı yoğunluk ağırlıklı aktif öğrenme
  1. Tez No: 765854
  2. Yazar: MEHMET ENES ŞEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BARIŞ NAKİBOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Genel aktif öğrenme mimarisi açıklanmıştır. Literatürdeki mevcut aktif öğrenme stratejileri özetlenmiştir. Entropi ve ortak enformasyon miktarı gibi bilgi-teorisi temelli ölçülerin aktif öğrenme hedefleri olarak nasıl kullanılabileceği incelenmiştir. Bilgi-teorisi temelli uzaklık ölçülerinin yoğunluk ağırlıklı aktif öğrenmede yoğunluk ağırlığı olarak kullanımı tartışılmıştır. Cauchy-Schwarz uzaklığı ve entropiye dayanan yeni bir yoğunluk ağırlıklı aktif öğrenme algoritması önerilmiştir. Önerilen yöntem güncel aktif öğrenme stratejileri ile karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The general framework for active learning is explained. The existing active learning strategies are surveyed. The information-theoretic measures such as the entropy and the mutual information are analyzed as active learning objectives. The use of divergence measures in density-weighted active learning is discussed. A novel density-weighted active learning algorithm, based on Cauchy-Schwarz divergence and entropy, is introduced and compared with the state-of-the-art active learning strategies.