Reddedılen varlıklar: Bernard Pomerances'ın the elephant man ve William Gibsons'un the Miracle Worker engelli karakterlerin ıncelenmesı
Denied Beings: A study of disabled characters in Bernard Pomerances' the elephant man and William Gibsons' the Miracle Worker
- Tez No: 765861
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HARITH ISMAEL TURKI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Dram, Merrick, Hellen ve diğer 'engelli insanların' yüzündeki korkunç muameleye gözlerini açıyor, çünkü toplum onları anormal buluyor. Bu tezde engelliliğin sosyal temsili, engelli bireylerin ve engelli olmayanların engelliliği nasıl gördüklerini incelemek için kullanılmıştır. Bu çalışma, toplumun engelli bireyleri nasıl algıladığını şekillendiren sosyal ve psikolojik faktörlere odaklanmaktadır. Birinci bölümden disability.in hakkında kişinin nasıl algıladığı ve hissettiği ile ilgili olarak, çalışma İncil ve Kur'an-ı Kerim gibi kutsal kitaplarda engelliliğin temsili ve engelliliğin sosyal ve tıbbi modelleri arasındaki farklara odaklanmaktadır. İki ve üçüncü bölümlerde, bu çalışma metni iki ayrı analitik çerçeve kullanarak aydınlatmak için sosyal engellilik ve tıbbi engellilik modellerini karşılaştırmakta ve karşılaştırmaktadır. Bu tez, engelli ve engelli olmayan bireylerin engelliliği nasıl kavramsallaştırdıklarını ve insanların paylaşılan bilgi ve popüler inancı kullanarak şeyleştirilmiş bilgileri nasıl yorumladıklarını anlamak için değerli bir araç olarak Sosyal Yorumlamayı desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
The drama opens one's eyes to the horrific treatment Merrick, Hellen, and other“disabled humans”face since society considers them abnormal. The social representation of disability is utilized in this thesis to study how disabled individuals and non-disabled view disability. This study concentrates on the social and psychological factors that shape how society perceives persons with disabilities. With regards to how one perceives and feels about disability.in chapter one, the study focuses on the representation of disability in holy books like the Bible and the holy Quran and the differences between the social and medical models of disability. In chapters two& three, this study compares and contrasts the social disability and medical disability models to illuminate the text using two distinct analytical frameworks. This thesis supports Social Interpretation as a valuable tool for understanding how disabled and non-disabled individuals conceptualize disability and how people interpret reified information using shared knowledge and popular belief.