Hayvanları görme biçimleri ve karnizm: Muğla örneği
Ways of viewing animals and the carnism: The example of Muğla
- Tez No: 865954
- Danışmanlar: PROF. DR. MUAMMER TUNA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu araştırmada hayvanları görme biçimlerine dair söylem ve pratiklerin modus operandisi konu alınmıştır. Ontolojik olarak faili tamamen edilgen bir noktada konumlandıran karnizm yaklaşımı hayvan refahı argümanlarını beslemektedir. Hayvanların hissedebilir varlıklar olmaları nedeniyle köleleştirilmeme hakkına sahip olduğunu ifade ederek hayvan refahı argümanlarını reddeden hayvan haklarına abolisyonist yaklaşımın temel ilkeleri ise hayvanların alınıp satılabilir meta statüsünün ortadan kaldırılmasının failler için etik bir yükümlülük olduğunu savunur. Bu araştırmanın amacı, insan olan hayvanlar tarafından insan olmayan hayvanlara ilişkin atanmış meta statüsünün refah argümanlarından oluşan sembolik şiddet biçimlerini; sosyal uzamda muhafaza edilen, illusio aracılığıyla normalleştirilen doxa şemaları üzerinden çözümlemektir. Faillerin toplumsal alandaki refah yaklaşımları ile ilişkisine dair elde edilen bulgular, karnist olarak nitelendirilen navegan alanın söylem ve pratikleri üzerinden Bourdieu sosyolojisi aracılığıyla kavramsallaştırılmıştır. Araştırma, hayvanları görme biçimlerine dair modus operandinin; hayvan haklarına abolisyonist yaklaşımın meta tanımının Bourdieu'nun sermaye çeşitleri aracılığıyla geliştirilmesine yönelik hedeflenmiş olması ve hayvanların özne, failin ise aktif olarak konumlandırıldığı bir noktadan eleştirel söylem analizi yöntemi ile analiz edilmesi bakımından önemlidir. Refah pratiklerinin ilişkisel analizine dair derinlemesine görüşme tekniği sonucunda faillerden elde edilen bulgular; doxa barındıran söylem ve pratiklerin, bireysel habitusta failler tarafından dönüştürülme şemasına sahip olduğu yönündedir.
Özet (Çeviri)
This study focuses on the modus operandi of discourses and practices regarding the ways of seeing animals. The carnism approach, which ontologically positions the agent as entirely passive, nurtures arguments for animal welfare. Contrarily, the abolitionist approach to animal rights, rejecting animal welfare arguments by asserting animals right not to be enslaved as sentient beings, advocates for the ethical obligation of abolishing the status of animals as buyable commodities. The aim of this research is to analyze the symbolic forms of violence, consisting of welfare arguments, attributed to non-human animals by human animals, through the schemas of doxa preserved in social space and normalized through illusio. Findings concerning the relationship between the welfare approaches of agents in the societal field have been conceptualized through Bourdieu's sociology, specifically focusing on the discourses and practices within the navigational space labeled as carnist. The research is significant in terms of targeting the development of Bourdieu's notion of meta-definition through the lens of the abolitionist approach to animal rights, and analyzing the modus operandi of seeing animals critically from a standpoint where animals are subjects and agents are actively positioned. Through the method of critical discourse analysis, the relational analysis of welfare practices is conducted, and findings from in-depth interviews with agents suggest that discourses and practices containing doxa have schemas that can be transformed by agents in individual habitus.