A posthumanist approach to Klara and The Sun by Kazuo Ishiguro and Machines Like Me by Ian Mcewan
Kazuo Ishiguro'nun Klara ile Güneş ve Ian Mcewan'ın Benim Gibi Makineler romanlarına posthümanist bir yaklaşım
  1. Tez No: 1000153
  2. Yazar: YÜSRA BOYLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL AVCU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez, geleneksel hümanist felsefeye meydan okuyan, insanın ayrıcalıklı özelliklerini ve üstün konumunu reddeden posthümanizm felsefesini araştırmaktadır. İnsansı robotları başkarakter olarak tanıtan Klara ile Güneş ile Benim Gibi Makineler adlı çağdaş romanlar, insan ve insan olmayan varlıkların bir arada yaşadığı, farklı türler arasındaki çizgilerin belirsizleştiği bir posthüman toplum resmi sunar. Yapay zekânın temsili aracılığıyla insan yaşamının gelişimi ve standartları, teknolojinin insan öznelerinin ilerlemesindeki rolü ve transhümanizm süreci araştırılmaktadır. İnsan ve insan olmayan varlıklar arasındaki aşılmış sınırlar vurgulanmakta ve birbirine bağımlı, gömülü, akışkan, değişen posthüman öznellikler örneklendirilmektedir. İnsanların robotlaşması ve robotların insanlaşması ön plandadır. Bu tez, posthüman felsefenin karmaşık yanını, bir arada yaşama vaadinin hem umuda hem de korkuya yol açması ve romanların yapay zekaya duyulan derin hayranlıkla başlayıp robotların hikâyelerinin mutsuzlukla sonlanmasıyla açıklığa kavuşturuyor. Robot karakterlerin hayata katılımı çeşitli etik sorunları beraberinde getirir ve yeni etik düzenlemeleri gerekli kılar. Posthümanizm çeşitliliği benimsese de posthüman özneler olarak robotlar, kapitalist tasarımlar doğrultusunda insan üstünlüğünü sürdürmek için insan efendileri tarafından metalaştırılmakta, ötekileştirilmekte ve sömürülmektedir. Romanlar eşitlikçiliği vaat ederken, beklenenin aksine, aynı zamanda hiyerarşik düzenleri de ima ederek hümanist-posthümanist paradokslar içermektedir. Böylece, posthümanizmle uyumlu olarak, okuyucuyu arada bırakarak net varsayımlar sunmazlar. İlkin insanlık çağının sonu ima edilir, daha sonra, posthüman özneler yok edilir, yok olmaya zorlanır veya terk edilirler. Herhangi bir şeyi kanıtlamaktan uzak olan romanlar ve bu tez, günümüz ve geleceğin toplumları için ilham verici ve derin potansiyeli olan toplumsal gerçeklikler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis explores the philosophy of posthumanism, challenging traditional humanist philosophy and rejecting the exceptional traits and superior position attributed to the human being. The contemporary novels Klara and the Sun and Machines Like Me, which introduce humanoid robots as the protagonists, present a picture of posthuman society with the coexistence of human and nonhuman entities and the blurred lines between different species. The development and standards of human life, the role of technology in the advancement of human subjects, and the process of transhumanism are explored through the representation of AI. The transgressed boundaries between human and nonhuman entities are highlighted, and the interdependent, embedded, fluid, evolving posthuman subjectivities are exemplified. The robotization of humans and humanization of the robots are at the forefront. The thesis clarifies the complex side of posthuman philosophy as the promise of coexistence gives rise to both hope and fear, and the novels start with a deep fascination with AI; the robots' stories end in misery. The participation of robot characters in life brings about several ethical problems and necessitates new ethical regulations. Though posthumanism embraces diversity, the robots, as posthuman subjects, are commodified, otherised, and exploited by their human masters to sustain human superiority in line with capitalist designs. Contrary to expectations, the novels include humanist-posthumanist paradoxes while promising egalitarianism, they also imply carrying hierarchical orders. So, in line with posthumanism, they do not offer clear presumptions by leaving the readers in betweenness. Initially, the end of the human era is premised, and then the posthuman subjects are destroyed, forced to, or left to fade away. Far from proving something, the novels and this thesis offer inspiring and deep potential social realities for todays and tomorrow's society.