Okul öncesi dönemde çevre eğitimi alanında yapılan araştırmalara yönelik inceleme: Meta-sentez çalışması
A review of research in the field of environmental education in the pre-school period: A meta-synthesis study
  1. Tez No: 765869
  2. Yazar: SETENAY BUKET ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BERAT AHİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu araştırma SSCI, ESCI ve SCI dergilerindeki erken çocukluk döneminde çevre eğitimi kapsamındaki çalışmaların belli değişkenlere göre dağılımını incelemiştir. Bu çalışmada belirlenen araştırma soruları dikkate alınarak, Science Citation Index(SCI), Emerging Sources Citation Index(ESCI) ve Social Sciences Citation Index(SSCI)'li toplam 17 dergi kapsam dâhiline alınmıştır. Dergilerdeki“erken çocukluk döneminde çevre eğitimi/Environmental education in early childhood”kapsamında olan 57 çalışma araştırmaya dâhil edilmiştir. Araştırmada doküman analizi yöntemiyle veriler toplanmıştır. Çalışmada, araştırma bulgularını analiz etmek için nitel araştırma yöntemlerinden“meta-sentez”yöntemi kullanılmıştır. İncelenen 17 dergi arasından toplam 57 araştırma içerisinde 3 kategori oluşturulmuştur. Bunlar: a) Açık hava odaklı etkinliklerin eğitim programları içerisine dâhil edilmesi, b) Çevresel algı ve tutumların geliştirilmesi ve c) Sürdürülebilirlik içerisinde erken çocukluk dönemi bağlamının önemi. Araştırmada oluşturulun açık hava odaklı eğitim kategorisinde, ailenin ve öğretmenlerin güvenlik endişelerinden dolayı kısıtlı faaliyetler gösterdiği ve açık hava etkinliklerinin çeşitli gelişim alanlarına faydaları değinilen konular arasındadır. Alanyazında çevre eğitimi hakkındaki çalışmaların genellikle algı ve tutum ölçmeye yönelik olduğu, uygulamaya yönelik çalışmaların yeterli düzeyde bulunmadığı saptanmıştır. Okul öncesi dönemindeki çocukların yaş ve cinsiyetlerine göre bilgi ve tutumların ne ölçüde farklılık gösterdiği yeterli düzeyde bulunamamıştır. Sürdürülebilirlik için eğitim kategorisi 7R boylamında incelenmiş olup, sıklıkla geri dönüşüm boylamı üzerinde araştırmalara yön verildiği tespit edilmiştir. 7R boylamında bulunan“yeniden dağıtmak”boylamı üzerinde herhangi bir çalışma bulunulmadığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This research examined the distribution of studies on environmental education in early childhood in SSCI, ESCI and SCI journals according to certain variables. Considering the research questions determined in this study, a total of 17 journals with Science Citation Index (SCI), Emerging Sources Citation Index (ESCI) and Social Sciences Citation Index (SSCI) were included in the scope. 57 studies within the scope of“environmental education in early childhood”in the journals were included in the research. In the research, data were collected by document analysis method. In the study, the“meta-synthesis”method, one of the qualitative research methods, was used to analyze the research findings. Among the 17 journals examined, 3 categories were created out of a total of 57 researches. These are: a) The inclusion of outdoor activities in education programs, b) Developing environmental perceptions and attitudes, and c) The importance of the early childhood context in sustainability. In the outdoor-oriented education category created in the research, the family and teachers have limited activities due to safety concerns and the benefits of outdoor activities in various development areas are among the topics mentioned. In the literature, it has been determined that studies on environmental education are generally aimed at measuring perception and attitude, and studies on practice are not sufficient. The extent to which knowledge and attitudes differ according to the age and gender of preschool children has not been found adequately. The education category for sustainability has been examined in 7R longitude, and it has been determined that researches are often directed on recycling longitude. It has been determined that there is no study on the“redistribute”longitude located in the 7R longitude.