İnşaat sektörü kredilerinin ekonomik büyümeye etkisinin analizi – Türkiye örneği
Analysis of the effect of construction sector loans on economic growth – the case of Turkey
  1. Tez No: 765870
  2. Yazar: HAYRİYE HARİKA AKBEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞENOL BABUŞCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Banking
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Bankacılık ve Finans Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bankacılık ve Finans Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışmanın amacı Türkiye'de kullandırılan konut kredilerinin ekonomik büyümeye etkisinin olup olmadığı belirlenmesidir. Bu kapsamda, banka kredilerini temsilen inşaat sektörüne verilen kredi hacmi olarak“nakdi krediler”ve“gayrinakdi krediler”değişkenlerinin toplamı alınmıştır. Bu veriler www.worldbank.org sitesinden alınmıştır. Böylece 2005-2021 dönemleri arasında Türkiye'de inşaat sektörüne verilen banka kredilerindeki büyüme hesaplanarak yeni bir değişken oluşturulmuştur. Bu hesaplama ise mevcut yılın bir önceki yıla bölümü ile yaşanan yüzdesel değişim elde edilerek gerçekleştirilmiştir. Bu değişkenin kısaltılması olarak“İSKBK”olarak kullanılmıştır. Ekonomik büyümeyi temsilen“GSYİH büyümesi”verileri kullanılmıştır. Bu veriler BDDK'nın ve Dünya Bankası'nın veri tabanından elde edilmiştir. Bu veri seti de 2005-2021 dönemine ait yıllık verilerden oluşmaktadır. Analizimizde bağımlı değişkeni GSYİH, bağımsız değişkenimiz İSKBK olarak kullanılacaktır. Öte yandan, bahsi geçen amaca ulaşılabilmek için Engle-Granger eş bütünleşme analizinden faydalanılmıştır. Granger Nedensellik Analizi sonuçlarına göre çift yönlü nedenselliğin olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Bu sonuç ilgili alanyazını da destekler niteliktedir. VAR analizi sonuçlarına göre ekonomik büyümenin inşaat sektörüne verilen banka kredilerdeki büyümeyi pozitif yönde etkilediği, inşaat sektörüne verilen banka kredilerindeki büyüme ile ekonomik büyüme arasında negatif bir ilişki olduğu tespit edilmiştir. Seçilen dönemler içerisinde VAR analizi sonuçlarına göre inşaat sektörüne verilen banka kredilerindeki büyümenin ekonomik büyümeye olan etkisinin negatif yönde olduğu sonucu ortaya çıkmıştır. İnşaat sektörüne yapılan yatırımlar genellikle uzun dönemli yatırımlar olduğu için ekonomik büyümeye etkisi 5-10 yıllık aralıklarla yansıyabilmektedir. Bu durumun, analiz yapılan dönemlere ilişkin iki değişken arasındaki ilişkinin negatif olmasını açıkladığı düşünülmektedir. Gelişmekte olan ülkeler grubunda yer alan Türkiye'de geçmişten günümüze inşaat sektörü ekonomik büyüme için çok önemli bir sektör olarak yerini almıştır ve önümüzdeki dönemlerde de her zaman Türkiye ekonomisi için çok önemli bir yere sahip olacaktır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine whether the housing loans extended in Turkey have an effect on economic growth. In this context, the sum of the variables“cash loans”and“non-cash loans”is taken as the volume of loans given to the construction sector, representing Bank loans. These data are taken from the website www.worldbank.org. Thus, a new variable was created by calculating the growth in bank loans given to the construction sector in Turkey between the 2005-2021 periods. This calculation is carried out by obtaining the percentage change experienced by dividing the current year with the previous year. It is used as the abbreviation of this variable as“ISKB”.“GDP growth”data is used to represent economic growth. These data were obtained from the database of the BRSA and the World Bank. This data set consists of annual data for the period 2005-2021. In our analysis, the dependent variable will be GDP and our independent variable will be İSKB. On the other hand, Engle-Granger cointegration analysis was used to achieve the aforementioned purpose. According to the results of Granger Causality Analysis, it was concluded that there is bidirectional causality. This result also supports the related literature. According to the results of the VAR analysis, it has been determined that economic growth has a positive effect on the growth in bank loans given to the construction sector, and there is a negative relationship between the growth in bank loans given to the construction sector and economic growth. According to the results of the VAR analysis within the selected periods, it was concluded that the effect of the growth in bank loans to the construction sector on economic growth was negative. Since the investments made in the construction sector are generally long-term investments, their impact on economic growth can be reflected in 5-10 year intervals. This situation is thought to explain the negative relationship between the two variables related to the analyzed periods. In Turkey, which is in the group of developing countries, the construction sector has taken its place as a very important sector for economic growth from past to present and will always have a very important place for the Turkish economy in the coming periods.