Akut pulmoner tromboemboli hastalarındaserum ürotensin – II düzeyleri
In patients with acute pulmonary thromboemboliserum urotensin – II levels
  1. Tez No: 765877
  2. Yazar: GÖKÇEN AĞAOĞLU ÇELİK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUTLU KULUÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Pulmoner emboli (PE) yüksek morbidite ve mortalitesi olan dünyada çok yaygın görülen kendine özgü klinik semptom ve bulguları olmayan kardiyovasküler bir hastalıktır. Hastalığın mortalitesi yüksek olduğundan erken tanı konulması ve hızlı tedavi edilmesi gerekmektedir. Bu yüzden hastalığın tanı aşamasında daha kolay, daha ulaşılabilir ve daha az noninvaziv ek tetkiklere ihtiyaç vardır. Çalışmada kullanılan Ürotensin-II (U-II), kardiyorenovasküler sistemde birçok güçlü etkiye sahip vazoaktif bir peptittir. U-II'nin vasküler düz kas hücrelerine etkisi bulunmaktadır. Bu çalışmanın amacı PE hastalarında serum U-II düzeylerinin belirlenmesi ve U-II düzeylerinin tanısal bir biyobelirteç olarak kullanıp kullanılamayacağının, sağ ventrikül disfonksiyonu ile ilişkisinin ve hastalığın şiddeti ve risk sınıflamasına katkısının araştırılmasıdır. Çalışma Bilgisayarlı Tomografi Pulmoner Anjiografi (BTPA) ile PE tanısı konulan 80 olgu ile 40 sağlıklı kontrol grubunu kapsamaktadır. Çalışmada PE hastaları başvuru esnasındaki klinik bulgularına, radyolojik görüntülemelerdeki sağ ventrikül bulgularına ve kardiyak biyobelirteçlerine ( troponin I ve NTproBNP) göre gruplara ayırarak PESİ şiddeti hesaplanmış ve risk sınıflaması yapılmıştır. Grup 1 yüksek riskli, grup 2 orta riskli, grup 3 düşük riskli olarak belirlenmiştir. Çalışmaya dahil edilen PE hastalarının %47,5'nin kadın ve %52,5'nin erkek olduğu ve hastaların yaş ortalamasının 67,7±16,8 yıl olduğu görülmüştür. Sağlıklı kontrol olgularının da katılımcıların cinsiyete göre dağılımı %47.5'i kadın ve %52.5'i erkek şeklinde olup; kontrol olguların yaş ortalaması 66,1±11,3 yıl olarak belirlenmiştir. PE hastaları ve kontrol grubu arasında cinsiyet (p=1,000) ve yaş (p=0,586) açısından istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmamıştır. Çalışmada PE hastaları 3 gruba ayrılarak incelendiğinde; 15 hastanın (%18,8) grup 1'de, 29 hastanın (%36,3) grup 2'de, 36 hastanın (%45) ise grup 3'te olduğu görülmüştür. Ortalama U-II düzeyleri, PE hastalarında kontrol grubuna göre, istatistiksel olarak anlamlı şekilde düşük bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Pulmonary embolism (PE) is a cardiovascular disease with high morbidity and mortality, which is very common in the world, without specific clinical symptoms and signs. Since the mortality of the disease is high, early diagnosis and prompt treatment are required. Therefore, easier, more accessible and less noninvasive additional tests are needed in the diagnosis phase of the disease. Urotensin-II (U-II) used in the study is a vasoactive peptide with many potent effects on the cardiorenovascular system. U-II has effects on vascular smooth muscle cells. The aim of this study is to determine serum U-II levels in PE patients and to investigate whether U-II levels can be used as a diagnostic biomarker, its relationship with right ventricular dysfunction, and its contribution to disease severity and risk classification. The study included 80 cases diagnosed with PE by Computed Tomography Pulmonary Angiography (CTPA) and 40 healthy controls. In the study, PE patients were divided into groups according to their clinical findings at admission, right ventricular findings in radiological imaging, and cardiac biomarkers (troponin I and NTproBNP), and the severity of PSI was calculated and risk classification was made. Group 1 was determined as high risk, group 2 as medium risk, and group 3 as low risk. It was observed that 47.5% of the PE patients included in the study were female and 52.5% were male, and the mean age of the patients was 67.7±16.8. In the healthy control group, the distribution of the participants by gender was 47.5% female and 52.5% male; mean age of control cases was determined as 66.1±11.3. There was no statistically significant difference between PE patients and the control group in terms of gender (p=1,000) and age (p=0.586). In the study, when PE patients were divided into 3 groups; It was observed that 15 patients (18.8%) were in group 1, 29 patients (36.3%) were in group 2, and 36 patients (45%) were in group 3. Mean U-II levels were found to be statistically significantly lower in PE patients compared to the control group.