Temporomandibular eklemde deneysel olarak oluşturulan osteoartritte eklem içi daidzeinin etkisinin değerlendirilmesi
  1. Tez No: 765885
  2. Yazar: GÖKÇE ELİF ERDAYANDI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ONUR YILMAZ
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Temporomandibular eklemde (TME) görülen Osteoartrit (OA), disk, sinoviyum, kartilaj ve subkondral kemikte değişikliğe yol açan kronik ve dejeneratif bir hastalıktır. Osteoartrit tedavisinde, medikal tedaviden cerrahi tedaviye uzanan pek çok yöntem mevcuttur. Daidzein (DZ) anti-inflamatuar ve antioksidan etkisi olan bir izoflovandır. Bu çalışmanın amacı tavşanda deneysel olarak oluşturulan TME OA' da DZ etkinliğinin değerlendirilmesidir. On altı adet erkek Yeni Zelanda Tavşanının sağ TME'sinde deneysel OA modeli monosodyumiodoasetat (MİA) enjeksiyonu ile oluşturuldu. Bir tavşan OA modelini kontrol etmek amacıyla 4 hafta sonunda sakrifiye edildi. Geri kalan tavşanlar rastgele iki gruba ayrıldı: K (kontrol gurubuna intraartiküler salin enjeksiyonu n=6) DZ (deney grubuna intraartiküler DZ enjeksiyonu n=9). Enjeksiyonlar 1, 7, 14, 21. günlerde gerçekleşti Enjeksiyonlardan sonra tavşanlar genel anestezi altındayken önce eklem ve kan sıvısı örnekleri alındı daha sonra sakrifiye edildi. Tavşanların sağ TME'leri histopatolojik inceleme için eksize edildi. Çalışmada yer alan değişkenlerin normal dağılıma uygunluk gösterip göstermediği Shapiro-Wilk testi ile değerlendirildi. Değişkenlerin tanımlayıcı istatistiklerinin gösteriminde Ortalama±SS (standart sapma) veya ortanca (Çeyreklikler Arası Genişlik- ÇAG) verildi.Kontrol ve deney gruplarının Kan TAS, TOS, OSİ, eklem TAS, TOS, OSİ değerleri açısından karşılaştırılmasında t testi ve Mann Whitney U testi kullanıldı. İntra-artiküler DZ enjeksiyonu tavşan TME'si üzerinde anti-enflamatuar ve antioksidan etki göstermiştir. DZ, TME OA tedavisinde kullanılabilecek doğal bir bileşiktir.
Özet (Çeviri)
Osteoarthritis (OA) of the temporomandibular joint (TMJ) is a chronic and degenerative disease that causes changes in the disc, synovium, cartilage and subchondral bone. There are many methods in the treatment of osteoarthritis, ranging from medical treatment to surgical treatment. Daidzein (DZ) is an isoflavone that has anti-inflammatory and antioxidant activity. The aim of this study was to evaluate the effectiveness of DZ as a treatment for experimental TMJ OA in rabbits. An experimental OA model was established in the right TMJ of 16 male New Zealand rabbits with monosodium iodoacetate. A rabbit was sacrificed after 4 weeks to control the OA model. Fifteen rabbits were randomly allocated into 2 groups: C (control group; intraarticular saline injection n=6), DZ (experimental group; intraarticular DZ injection n=9). DZ or saline were administered intraarticularly to the rabbits TMJ on days 1, 7, 14, and 21. After the injections, rabbits were sacrificed by decapitation under general anesthesia. Synovial fluid and blood samples were analyzed to determine the total oxidant status (TOS) and total antioxidant status (TAS). The right TMJ of the rabbits were excised for histopathological examination. It was evaluated by the Shapiro-Wilk test by showing and showing the normal conditions shown by those in the study. (Interquartile Width- CAG). Examination of t test and Mann Whitney U test in the evaluation of blood TAS, TOS, OSI, TAS, TOS, OSI of control and experimental group.