Büyük azı keser hipomineralizasyonu görülen 8-12 yaş çocuklarda dental anomali sıklığının değerlendirilmesi
The effect of non-surgical periodontal treatment on IL-34, rankl and osteoprotegerin levels in smokers and non-smokers with periodontitis
  1. Tez No: 765886
  2. Yazar: EMRE AKSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE ŞEN TUNÇ
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Diş Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Amaç: Bu araştırmanın amacı büyük azı keser hipomineralizasyonu görülen 8-12 yaş çocuklarda dental anomali sıklığını değerlendirmektir. Materyal ve Metot: Çalışmaya 8-12 yaş aralığında toplam 800 çocuk dahil edildi. Çalışmaya dahil edilen Büyük Azı Keser Hipomineralizasyonu (BAKH) tanısı konulan 400 hasta çalışma grubunu; diş gelişimini bozabilecek sistemik hastalığı olmayan, dişlerinde herhangi bir mineralizasyon bozukluğu gözlenmeyen çalışma grubundaki hastalarla aynı yaş aralığındaki 400 çocuk hasta kontrol grubunu oluşturdu. Çalışma kapsamında tüm hastalar dental anomali varlığı açısından değerlendirildi. Ayrıca çalışma grubunda hastalık şiddetinin dental anomali sıklığı ile ilişkisi değerlendirildi. Verilerin istatistiksel olarak değerlendirilmesinde Ki-kare testi, Fisher's exact ki-kare testi ve Mann-Whitney U testi kullanıldı. Bulgular: Çalışma grubunda dental anomali sıklığı %17,3 kontrol grubunda ise %7 olarak bulundu. En sık görülen dental anomali her iki grupta da hipodonti olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to evaluate the prevalence of the dental anomalies in 8-12 age group of children with molar incisor hypomineralization. Material and Method: The study consisted totally 800 children aged 8 to 12 years old. The study included 400 pediatric patients with a diagnosis of molar incisor hypomineralization (MIH); the control group included 400 pediatric patients in the same age range as the study group who did not have any systemic disease that could impair tooth development and did not have any mineralization disorder in their teeth. All patients were examined for the presence of dental anomalies in this study. In addition, the study group's relationship between MIH severity and the frequency of dental anomalies was examined. The data were analyzed using a Chi-square test, Fisher's exact test and Mann-Whitney U test. Results: The frequency of dental anomalies in the study group was 17.3%, and the frequency in the control group was 7%. The most common dental anomaly was hypodontia in both groups.