Sigara kullanımının apikal periodontitis ve sinüs membran kalınlığına etkisinin farklı görüntüleme teknikleriyle retrospektif olarak incelenmesi
Retrospective investigation of the effect of smoking on apical periodontitis and sinus membrane thickness with different imaging techniques
  1. Tez No: 765884
  2. Yazar: GÜLŞEN ERMİŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ERDEMİR
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Periapikal lezyonlar; kök apeksi çevresinde yer alan enflamatuar bir süreci temsil eder, tanı ve tedavisinde dikkatli bir anamnez, klinik ve radyolojik muayene gerekmektedir. Günümüzde; periapikal lezyonların değerlendirilmesinde panoramik ve periapikal radyografilerin sıklıkla kullanılmasına rağmen, geleneksel radyografi tekniklerine göre daha yüksek oranda doğru tanı koymayı sağladığı bilinmekte olan Konik Işınlı Bilgisayarlı Tomografi (KIBT) kullanımı yaygınlaşmıştır. Bu çalışmanın amacı, panoramik radyografinin KIBT'e göre periapikal lezyonları saptamadaki duyarlılığı ve sigara kullanımı, periapikal lezyonlar ve sinüs membran kalınlığı ilişkisini değerlendirmektir. Bu çalışmada 2015-2020 yılları arasında Kırıkkale Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi'ne başvuran 271 bireyden alınan KIBT ve dijital panoramik radyografi görüntülerinin oluşturduğu arşiv kullanılmıştır. Toplam 1732 maksiller premolar ve molar dişlerin periapikal lezyonları PAİ skorlaması yapılarak KIBT ve panoramik radyografi üzerinden değerlendirilmiştir. KIBT üzerinden periapikal lezyonların 3 düzlemde lezyonun en geniş olduğu alanda ölçümler gerçekleştirilmiştir. Ayrıca 271 bireye ait 542 maksiller sinüs membran kalınlıkları KIBT görüntülerinde sagital kesitte vertikal olarak ölçülmüştür. Kategorik grupların karşılaştırılmasında Mann Whitney U testi ve ki-kare testi kullanılmıştır. Normal dağılımdan gelmeyen değişkenler arasındaki ilişkiler değerlendirilirken Spearman's Korelasyon katsayısından yararlanılmıştır. 271 bireyin 184'ünde (%67,89) en az 1 dişinde periapikal lezyon saptanmıştır. İncelenen dişlerin 324'ünde (%18,7) periapikal lezyon tespit edilmiştir. Cinsiyet ve yaş ile periapikal lezyon arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık görülmemiştir xii (p>0,05). 271 bireyin 207'sinde (%76,38) en az bir dişinde ve incelenen 1732 dişin 445'inde (%25,7) kök kanal tedavisi gözlenmiştir. 445 kök kanal tedavili dişin 109'unda (%24,5) periapikal lezyon saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Periapical lesions; It represents an inflammatory process around the root apex, and its diagnosis and treatment requires a careful anamnesis, clinical and radiological examination. Today; although panoramic and periapical radiographs are frequently used in the evaluation of periapical lesions, the use of Cone Beam Computed Tomography (CBCT), which is known to provide a higher rate of accurate diagnosis than traditional radiography techniques, has become widespread. The aim of this study was to evaluate the sensitivity of panoramic radiography in detecting periapical lesions compared to CBCT and the relationship between smoking, periapical lesions and sinus membrane thickness. In this study, the archive consisting of CBCT and digital panoramic radiography images taken from 271 individuals who applied to Kırıkkale University Faculty of Dentistry between 2015-2020 was used. Periapical lesions of a total of 1732 maxillary premolars and molars were evaluated using PAI scoring, on CBCT and panoramic radiography. The measurements were made in the area where the lesion was the widest in 3 planes of the periapical lesions on CBCT. In addition, 542 maxillary sinus membrane thicknesses of 271 individuals were measured vertically in sagittal section on CBCT images. Mann Whitney U test and chi-square test were used to compare categorical groups. Spearman's correlation coefficient was used when evaluating the relationships between variables that did not come from the normal distribution. Periapical lesion was detected in at least 1 tooth in 184 (67.89%) of 271 individuals. Periapical lesions were detected in 324 (18.7%) of the examined teeth. There was no statistically significant difference between gender and age and periapical xiv lesion (p>0.05). The root canal treatment was observed in at least one tooth in 207 (76.38%) of 271 individuals and 445 (25.7%) of the 1732 teeth examined, 445 (25.7%). Periapical lesions were detected in 109 (24.5%) of 445 root canal treated teeth.