Uşak bölgesinde yaşayan 8-12 yaş aralığındaki çocuklarda ikinci süt azı hipomineralizasyonu ve büyük azı-keser hipomineralizasyonun birbiriyle ilişkisi, etiyolojisi, görülme sıklığı ve tedavi seçeneklerinin değerlendirilmesi
The evaluation of the relationship of the second primary molar hypomineralization and, molar-incisior hypomineralization ,etiology, frequency and treatment options in children between the ages of 8-12 living in the Uşak region
  1. Tez No: 641875
  2. Yazar: MERVE ALKIŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SİBEL EZBERCİ
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uşak Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Büyük Azı-Keser Hipomineralizasyonu(BAKH), kesici dişlerin etkilendiği veya etkilenmediği bir veya daha fazla daimi birinci azı dişi minesinin sistemik kökenli kalitatif gelişimsel bozukluğu olarak tanımlanır. Aynı durum ikinci süt azı dişlerinde de gözlenmiştir ve hipomineralize ikinci süt azı dişleri (SAH) olarak adlandırılmıştır. Etiyolojisi hakkında kesin bir sonuç olmamasına rağmen, genetiğin de etkili olduğu multifaktöriyel nedenler olasıdır. Bu tez çalışmasının amacı Uşak ilinde yaşayan 8-12 yaş arası çocuklarda BAKH ve SAH insidansını ve etyolojisini araştırmaktır. Bu amaçla muayene edilen 485 öğrenciden; 35 soruluk anketi eksiksik dolduran 287 öğrenci çalışmaya dahil edilmiştir. Yapılan analizler sonucu çalışma grubunun %24.4'ünde şiddeti farklı derecelerde BAKH ve %3.5 oranında SAH saptandı. Hem SAH hem BAKH'ta en çok görülen defekt, sınırları belirgin olan beyazdan kreme renk değişikliği gösteren opasiteler olmuştur. BAKH ve SAH; tonsilit, farenjit, astım veya pnömoni hastalıkları ile anlamlı bir ilişki göstermezken; su çiçeğinin defektler üzerinde bir etkisi var gibi görünmektedir. Ayrıca gestasyonel hipertansiyon ile BAKH arasında anlamlı bir ilişki saptanmıştır. Çocukluk döneminde sık ishal ve sık ateş ya da havale geçirilmesi BAKH görülme sıklığını artırmış fakat istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmamıştır. BAKH ve SAH arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunmuştur. BAKH ve SAH son zamanlarda birçok Avrupa ülkesinde önemli bir klinik problem olarak kabul edilmektedir. Bu defektlerin prevalansı, şiddeti ve çocukların tedavi ihtiyaçları izlenmelidir. Aileler ve çocuklar bu defektler ve sonuçları konusunda yeterince bilgilendirilmelidir.
Özet (Çeviri)
Molar-incisior hypomineralization (MIH) is defined as a qualitative developmental disorder of systemic origin of one or more first molars of the enamel where the incisors are affected or unaffected. Same condition has been observed in second primary molars and called as hypomineralized second primary molars(HSPM). Although there is no definite conclusion about theirs etiology, multifactorial causes in which genetics is also effective are possible. The aim of this study was to investigate the incidence and etiology of MIH and HSPM in patients aged 8-12 years who live in Usak city. Of the 485 students examined for this purpose; 287 students who completed the 35-question questionnaire were included in the study. As a result of the analysis, 24.4% of the study group had different degrees of severity of MIH and 3.5%. The most common defect in both MIH and HSPM was white creamy demarcated opacities. While MIH and HSPM were not significantly related with tonsillitis, pharyngitis, asthma or pneumonıa; chicken pox seems to have an influence on defects. Also there was a significant correlation with gestational hypertension and MIH. Frequent diarrhea and frequent fever or febril diseases during childhood increased the incidence of MIH, but no statistically significant difference was found. Positive correlation between MIH and HSPM was found. MIH and HSPM has recently been considered as a major clinical problem in many European countries. The prevalence, severity and treatment needs of children should be monitored and followed. Families and children should be adequately informed about these defects and their consequences.