İBB Atatürk Kitaplığı'nda MC_YZ_K0069 arşiv numarası ile kayıtlı Münşeât Mecmûası (İnceleme-metin-sözlük-tıpkıbasım)
Registered Munşeât mechanic with archive number MC_YZ_K0069 in IBB Atatürk Library (Review-text-dictionary-type print)
- Tez No: 765898
- Danışmanlar: PROF. DR. ATABEY KILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eski Türk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 390
Özet
Klâsik Türk Edebiyatı sahası çalışmalarında metin neşrinin yeri, alan çalışmalarının temel yapı taşını oluşturmakla birlikte metin neşri, akademik çalışmalara da sağlam bir zemîn teşkîl emektedir. Mecmûalar üzerine yapılan akademik çalışmaların alanımıza katkı sağlayacağına olan inancımızla, bir inşâ' metni üzerinde çalıştığımız metin, ''İBB Atatürk Kitaplığı MC_Yz_K0069'' arşiv numarası ile kayıtlıdır. Kâtiplere ilm-i inşâ' öğretmek amacıyla tertîb edilen 100 varak hacmindeki eser, resmî ve husûsî mektupları hâiz olmanın yanı sıra ebced hesâbı, Arabî ayların kısaltması, ilm-i inşâ'da sık kullanılan Arapça ve Farsça kelimeleri içeren lugat gibi teknik bilgileri de kapsamaktadır. Çalışmamız inceleme, metin, sonuç, sözlük, dizin ve tıpkıbasımdan oluşmaktadır. İnceleme kısmında mecmûa ve münşeât-inşâ' hakkında kısaca teknik bilgiler verilip, çalışmaya konu olan mecmûa üzerinde yoğunlaşılmaya çalışılmıştır. Mecmûa'nın dil, üslûp ve imlâ özellikleri, muhtevâsı ayrıntılı bir şekilde aktarılmaya çalışılmıştır. Akabinde metin verilip, sözlük ve tıpkıbasım eklenerek çalışma sonlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The place of text publication in Classical Turkish Literature field studies constitutes the basic building block of field studies, and text publication also provides a solid ground for academic studies. With the belief that academic studies on mecmûa's will contribute to our field, the text on which we are working on a 'construction' text is registered with the archive number of 'İBB Atatürk Library MC_Yz_K0069'. The work, which has a volume of 100 leaves, was prepared to teach the clerks about ilm-i construction, besides having official and private letters, it also includes technical information such as abjad calculation, abbreviation of Arab months, a dictionary containing Arabic and Persian words that are frequently used in ilm-i inşâ. Our study consists of review, text, conclusion, dictionary, index and facsimile. In the analysis part, technical information about mecmua and münşeât-inşâ' has been given briefly, and it has been tried to concentrate on the journal which is the subject of the study. The language, style and spelling features and content of the Mecmua have been tried to be conveyed in detail. Afterwards, the study was concluded by giving the text, adding the dictionary and facsimile.