آيات التسامح في القرآن الكريم
Kur'an-ı Kerim'de hoşgörü ayetleri
  1. Tez No: 765905
  2. Yazar: AHMET HAMİTOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KASİM BARAKA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: University of Tripoli
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Tefsir Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 299
Özet
Peygamber -sallallahu aleyhi ve sellem-'in beraberinde getirdiği İslam'ın mesajı yüce manalar ve yüce prensipler taşır ve Allah'ın salat ve selamı onun üzerine olsun, Seçilmiş Kişi'nin bizi hidâyet ettiği bu prensiplerden biri de hoşgörüdür. Ülkenin geri kalanındaki insanların durum ve koşullarına uygun nitelik ve özellikleriyle ayırt edildiği, dolayısıyla hükümleri ve mevzuatı hoşgörü çerçevesinde geldiği için, Yüce Allah'ın lütfu olmadan hiçbir farz ve ritüel yoktur. onda insanı uygulayabilecek bir kolaylık vardır. Bu çalışma, ruhu arındırmak ve arındırmak ve insanları hayatlarında daha fazla iyimserliğe itmek için sofistike bir yol haline geldi ve çalışma, konunun önemini ve seçilme nedenini gösteren bir giriş bölümüne bölündü. Ardından İslam'ın faziletlerinden olan hoşgörü ve ahlaktan bahsettiğim giriş bölümü, ardından af, mağfiret, ihsan .... gibi ilgili kavramları ele aldığım birinci bölüm ve diğerleri, ardından ikinci bölüm. Bölüm: Gerek ibadet ve işlemlerde fikrî ve dinî hoşgörü, gerekse etnik, sosyal, kültürel ve siyasi hoşgörü gibi Kur'an-ı Kerim'deki hoşgörü kalıplarından bahsettim, ardından üçüncü bölümde: Hoşgörü ve hoşgörünün önündeki en belirgin engeller, ardından dördüncü bölüm: Peygamberimizin Sünnetinde hoşgörü konusunu ele aldım. 'an, ardından sonuç: Çalışmanın en önemli bulgularını gösterdiğim yer: Kur'an-ı Kerim, insani değerlerin yanı sıra, Birleşmiş Milletler sözleşmelerinde, İslam'ın insan haklarına ilişkin sosyal bir değer olarak hoşgörüyü önemsiyordu. insanlar arasında eşitliğin mutlak olarak yaygınlaştırılması ilkesine olan hassasiyet ve çalışmanın sonunda belirtilen diğer sonuçlar.
Özet (Çeviri)
The message of Islam that the Prophet (sallallahu 'alaihi wa sallam) brought with him carries great meanings and lofty principles, and may Allah's peace and blessings be upon him, one of these principles through which the Chosen One guided us is tolerance. There are no fards and rituals without the grace of Almighty Allah, as the people in the rest of the country are distinguished by their qualities and characteristics suitable for their situation and conditions, and therefore its provisions and legislation come within the framework of tolerance. there is an ease in it that can be applied to man. This work has become a sophisticated way to purify and purify the soul and push people towards greater optimism in their lives, and the work is divided into an introductory section that shows the importance of the topic and why it was chosen. Then the introductory part where I talk about tolerance and morality, which are the virtues of Islam, followed by the first part where I deal with the related concepts such as forgiveness, forgiveness, ihsan .... and the others, followed by the second part. Chapter: I talked about the patterns of tolerance in the Quran, such as intellectual and religious tolerance in worship and transactions, as well as ethnic, social, cultural and political tolerance, then in the third chapter: The most obvious obstacles to tolerance and tolerance, then the fourth chapter: Our Prophet I dealt with the issue of tolerance in his circumcision. 'the moment, then the conclusion: Here is where I showed the most important findings of the study: In addition to human values, the Qur'an gave importance to tolerance as a social value related to the human rights of Islam in the United Nations conventions. sensitivity to the principle of the absolute promotion of equality among people and other conclusions stated at the end of the study.