Periodonsiyum kökenli mezenkimal kök hücrelerin kemik farklılaşma kapasitelerinin 2 ve 3 boyutlu kültür ortamında değerlendirilmesi
Evaluation of bone differential capacity of periodonsium origined mesenchimal stem cells in 2 and 3 dimensional culture environment
- Tez No: 773760
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE EMEL ÖKTE, DR. ÖĞR. ÜYESİ HAKAN DARİCİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Periodontoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
Periodonsiyum, dişin temel dokuları olan dişeti, periodontal ligament (PDL), sement ve alveolar kemikten meydana gelmektedir. Periodontal hastalıkların tedavisinde Faz I tedavi yöntemleri ve gerekli durumlarda ileri periodontal cerrahi teknikler uygulansa da hedeflenen rejenerasyona ne yazık ki bu tedavi yöntemleriyle ulaşılamamıştır. Bu bağlamda hücresel tedavi amacıyla mezenkimal kök hücrlerden (MKH) yararlanmak son yıllarda önemli bir seçenek olarak görülmektedir. MKH'ler farklı kaynaklardan elde edilebildikleri ve kökenlerine göre tedavi edici özellikleri değişebildiği için periodontal tedavilerde hangi MKH tipinin daha avantajlı olacağına yönelik bir çalışma bulunmamaktadır. Bu çalışmanın amacı, 2 boyutlu (2B) ve 3 boyutlu (3B) in vitro kültür ortamlarında periodonsiyumdan köken alan adipoz doku (AD), dental pulpa (DP) ve PDL kökenli MKH'lerin osteojenik farklılaşma kapasitelerinin karşılaştırılmasıdır. Bu amaçla 2B ve hidroksiapatit (HA) takviyesi ile oluşturulan 3B kültür ortamlarında 28 gün süre ile farklılaştırılan MKH'ler akım sitometri, histolojik ve immün floresan (IF) boyamalar ile gerçek zamanlı polimeraz zincir reaksiyonu (PZR) yöntemleri ile değerlendirlmiştir. Çalışmanın sonucunda hem 2B hem 3B kültür ortamlarında hücrelerin osteojenik farklılaşma gösterdikleri belirlenmiş olup tüm analizler birlikte değerlendirildiğinde en yüksek osteojenik farklılaşma potansiyelinin PDL kökenli MKH'lere ait olduğu belirlenmiştir. Ayrıca 3B kültür ortamlarının 2B kültür ortamlarına göre osteojenik farklılaşma için daha avantajlı olduğu bulgulanmıştır. Çalışmamızda geliştirdiğimiz yüksek oranda HA içeren 3B kültür ortamı ile en yüksek farklılaşma potansiyeli gösteren PDL-MKH'lerin birlikte kullanımının gelecekteki periodonsiyum tedavilerinde etkili bir rejeneratif yaklaşım olarak kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
Periodontium consists of gingiva, periodontal ligament (PDL), cementum and alveolar bone, which are the basic tissues of the tooth. Although Phase I treatment methods and advanced periodontal surgical techniques are applied when necessary in the treatment of periodontal diseases, unfortunately, the targeted regeneration could not be achieved with these treatment methods. In this context, using mesenchymal stem cells (MSCs) for cellular therapy has been seen as an important option in recent years. Since MSCs can be obtained from different sources and their therapeutic properties may vary according to their origin, there is no study on which MSC type would be more advantageous in periodontal treatments. The aim of this study is to compare the osteogenic differentiation capacities of adipose tissue (AD), dental pulp (DP) and PDL-derived MSCs originating from the periodontium in 2-dimensional (2D) and 3-dimensional (3D) in vitro culture media. For this purpose, MSCs differentiated for 28 days in 3D culture media created with 2D and hydroxyapatite (HA) supplementation were evaluated by flow cytometry, histological and immune fluorescent (IF) staining and real time polymerase chain reaction (PCR) methods. As a result of the study, it was determined that the cells showed osteogenic differentiation in both 2D and 3D culture media, and when all analyzes were evaluated together, it was determined that the highest osteogenic differentiation potential belonged to PDL-derived MSCs. In addition, it has been found that 3D culture media are more advantageous for osteogenic differentiation than 2D culture media. The combined use of the 3D culture medium containing high HA and PDL-MSCs, which show the highest differentiation potential, can be used as an effective regenerative approach in future periodontium treatments.