Turistlerin birbirleriyle etkileşimlerinin tur tatminlerine etkisi: Turist rehberinin liderlik ve ara bulucu rolü
The influence of the interaction of tourists with each other on tour satisfaction: The leadership and mediatory role of the tourist guide
- Tez No: 765926
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BEKİR BORA DEDEOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışmada turistlerin birbirleriyle etkileşimlerinin katıldıkları tura ilişkin tatmin düzeylerini nasıl etkilediği ve bu etkide turist rehberlerinin liderliğinin ve arabuluculuğunun düzenleyici rolü araştırılmıştır. Bu kapsamda birinci bölümde turist rehberi kavramı, tur rehberinin rolleri, turist-turist etkileşimi, turistlerin birbiriyle etkileşimini olumlu ve olumsuz etkileyen faktörler, liderlik ve arabulucu rolü ve bunların tur tatminine etkisi ele alınmıştır. İkinci bölümde ise çalışmanın önemi, amacı, kapsamı, sınırlılıkları, modeli ve hipotezleri yer almaktadır. Araştırmanın çalışma alanı olarak 1985 yılında UNESCO Kültür Mirası Listesine alınan ve doğal çekicilikleriyle ön plana çıkan Nevşehir (Kapadokya) bölgesi belirlenmiştir. Araştırma kapsamında nicel araştırma yöntemi tercih edilmiş olup, anket tekniğinden yararlanılmıştır. Araştırmanın evrenini Kapadokya'da tatil yapan ve tura katılan yerli turistler oluşturmaktadır. Anketler online sistem üzerinden (Google form) son üç yıl içerisinde Kapadokya bölgesini ziyaret eden yerli turistlere uygulanmıştır. Toplam 375 katılımcıdan elde edilen verilerin analizinde Yapısal Eşitlik Modellemesinin kısmi en küçük kareler yönteminden yararlanılmıştır. Araştırma sonucuna göre; turistlerin birbirleriyle etkileşimlerinin resmiyet ve sosyallik, hoşnutsuz, nezaketsiz olaylar boyutları üzerinde anlamlı bir etkiye sahip olduğu belirlenmiştir. Ancak turist rehberinin liderlik ve ara bulucu rollerinin düzenleyici etkisi tespit edilememiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was investigated how tourists' interactions with each other affect their satisfaction with the tour they participate in and the regulatory role of the leadership and mediation of tourist guides in this effect In this context, in the first chapter, the concept of professional tourist guide, the roles of tour guide, tourist-tourist interaction, the factors that positively and negatively affect the interaction of tourists with each other, the role of leadership and mediator and their effects on tour satisfaction are discussed. In the second part, the importance, purpose, scope, limitations, model and hypotheses of the study are included. Nevşehir (Cappadocia) region, which was included in the UNESCO Cultural Heritage List in 1985 and stands out with its natural attractions, was determined as the study area of the research. Quantitative research method was preferred within the scope of the research and questionnaire technique was used. The population of the research consists of domestic tourists who take a vacation in Cappadocia and participate in the tour. The questionnaires were applied to the domestic tourists who visited the Cappadocia region in the last three years via the online system (Google form). The partial least squares method of Structural Equation Modelling was used in the analysis of the data obtained from a total of 375 participants. According to the results of the research, it has been determined that tourists' interactions with each other have a significant effect on the dimensions of formality and sociability, disgruntled and incivility events. However, the relationship of the tour guide's leadership and mediator roles on the regulatory effect could not be determined.