Michael Astrapas ve atölyesi
Michael Astrapas and his workshop
- Tez No: 765932
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERCAN YANDIM AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sanat Tarihi, Art History
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sanat Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Michael Astrapas ve atölyesi on dördüncü yüzyılda Makedonya ve Sırbistan'da bulunan anıtlarda çalışmıştır. Çoğunlukla anonim kalan Bizans ressamları, dönemin değişen siyasi, ekonomik, sosyal ve kültürel durumları nedeniyle imzalarını anıtlara bırakarak kendilerini göstermeye başlamışlardır. Kiliselerde korunmuş imzalar, yazıtlar ve yazılı kaynaklar birçok ressamın kimliği, profili, eğitimi ve atölyelerin organizasyonuna dair bilgi vermektedir. Michael Astrapas ve atölyesi yaklaşık yirmi beş yıllık süre boyunca bir dizi kilisenin freskolarını yapmıştır. Söz konusu eserlerden yola çıkarak ressamların ikonografi ve üslup açısından yaklaşımları Geç Bizans kültürü ve resmi genel çerçevesi içinde ele alınmaktadır.
Özet (Çeviri)
Michael Astrapas and his workshop worked on monuments in Macedonia and Serbia in the fourteenth century. Byzantine painters, who remained primarily anonymous, started to show themselves by leaving their signatures on monuments due to the period's changing political, economic, social and cultural conditions. Signatures, inscriptions and written sources preserved in churches provide information about the identity, profile, education and organization of workshops of many painters. Michael Astrapas and his workshop painted frescoes for several churches for nearly twenty-five years. Based on the monuments mentioned above, the approaches of the painters in terms of iconography and style are discussed within the general framework of Late Byzantine culture and painting.